پرشین اپلای

حقایقی جالب از روم باستان

حقایقی جالب از روم باستان 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

حقایقی جالب از روم باستان

روم باستان یکی از قدیمی ترین تمدن‌ها‌ و امپراطوری‌های جهان است که آوازه‌ کشورگشایی و قدرت طلبی آن را به دفعات شنیده‌ایم. اما به غیر از وسعت پهناور روم و جنگ‌های متعدد، در این امپراطوری حقایق جالبی وجود دارد که ممکن است از آن‌ها بی‌اطلاع باشید. به همین سبب در این مطلب سعی شده است تا به 30 حقیقت تاریخی و جالب از این تمدن کهن پرداخته شود که احتمالا از خواندنشان شگفت زده می‌شوید. همراه ما باشید.
·         قدمت تمدن روم باستان به 8 قرن پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد که نخستین بار در شبه جزیره ایتالیا شکل گرفت.
·         در مقطعی از زمان و در اوج کشورگشایی، رومیان باستان صاحب 12 درصد از کل جمعیت جهان شدند.
·         با استناد به گزارشات باستان شناسان، امید به زندگی در رومیان باستان بین 20 تا 30 سال بوده است.
·         در رومیان باستان بنفش به عنوان یک رنگ اشرافی شناخته می‌شد و تنها قشر ثروتمند جامعه اجازه پوشیدن پیراهن بنفش را داشتند
·         طولانی ترین و بلند مدت ترین جنگ خارجی در تاریخ بشریت به نبرد ایران و روم باز می‌گردد که تا 721 سال ادامه داشت!
 7 قرن پیش از میلاد مسیح و در اوایل تشکیل امپراطوری روم، زن‌ها موظف بودند که بکارت خود را تا سن 30 سالگی حفظ کنند، در غیر این صورت به مرگ و زنده به گور شدن محکوم می‌شدند.
·         الهه فاضلاب، خدای توالت و خدای مدفوع چندی از عجیب ترین موارد مقدس در روم باستان به‌شمار می‌رفتند.
·         در روم باستان ادرار به عنوان یک ماده شوینده به کار گرفته می‌شد و رومیان لباس‌های خود را با آن شست و شو می‌دادند و حتی دندان‌های خود را به وسیله آن تمیز می‌کردند.
·         مبدا پیدایش شهر پاریس به امپراطوری روم باستان بازمی‌گردد. زمانی که پاریس کنونی به عنوان لوتیا (Lutetia) شناخته میشد.
·         ساترنالیا، فستیوالی مشهور در روم باستان بود که در آن ارباب و برده‌ها جایشان را با یک دیگر عوض می‌کردند.
نخستین مسیحیانی که در روم زندگی می‌کردند به دلیل عدم پرداخت شکرانه به بت‌های رومی، خدا ناباور محسوب می‌شدند.
·         سومین امپراطور روم باستان یعنی گایوس کالیگولا، اسب خود را به عنوان یک سناتور رومی برگزید.
·         در روم و یونان باستان افراد در ازای نمک می‌توانستند برده تبادل کنند.
·         زنان در روم باستان برای زیبا کردن صورتشان از عرق گلادیاتور‌ها استفاده می‌کردند.
·         مجسمه آزادی آمریکا الهام گرفته از یک الهه‌ رومی به نام لیبرتاس است.
 برخلاف آنچه پنداشته می‌شود، امپراطوری روم بزرگ ترین و قدرتمند ترین امپراطوری در تاریخ بشمار نمی‌رود. دست کم 20 امپراطوری دیگر در طول تاریخ رقم خورده است که از نظر قدرت و کشورگشایی برتر از  رومیان بوده‌اند.
·         اکثر رومیان رفتار بدی با برده‌های خود نداشتند. بلکه همانند کارفرمایان امروزی باتشویق و پاداش دادن به آن‌ها سعی در بهبود عملکرد برده‌های خود داشتند.
·         پس از نابودی امپراطوری روم باستان، فناوری ساخت بتون تا 1000 سال از میان رفته بود.
·         در روم باستان 4 مرکز خرید بزرگ وجود داشت که 150 دفتر و مغازه در آن واقع شده بود.
·         در روم باستان مجازات فردی که پدرش را کشته بود اعدام بود اما نه یک اعدام معمولی؛ ماموران فرد قاتل را در کیسه‌ای به همراه یک سگ، یک خروس، یک میمون و یک مار افعی قرار می‌داند و برای همیشه راه خروجی کیسه را می‌دوختند.
·         Salema Porgy نوعی ماهی است که پس از خوردن آن باعث توهم در فرد می‌شود. به همین دلیل رومیان باستان برای تفریح از این ماهی تغذیه می‌کردند.
·         جالب است بدانید که اهرام ثلاثه و تندیس ابوالهل به عنوان یک اثر باستانی در روم باستان شناخته ‌می‌شد.
·         زبان فلامینگو در روم باستان به عنوان یک غذای محبوب و لوکس سرو می‌شد.
·         رومیان باستان باور داشتند که اگر کودکی با دماغ کج و منحنی به دنیا بیاید می‌تواند به یک رهبر تبدیل شود. داشتن دماغ کج یکی از نشان‌های رهبری در روم باستان بشمار می‌رفت.
·         شواهدی وجود دارد حاکی از این که هزاران سال پیش و در دوران روم باستان، ساکنین روم برای بهرمند شدن از آب خنک قنات‌ها از لوله کشی استفاده می‌کردند.
 در روم باستان خودکشی کردن از نظر اجتماعی مورد قبول بود، اما بعدها به دلیل هزینه‌هایی که برای دولت به بارمی‌ آورد، آن را جرم تلقّی کردند.
·         در سال 86 میلادی برای برگزاری یک نبرد دریایی، رومیان کولوسئوم را مملو از آب کردند.
·         در ازای حمله نکردن آتیلا، رهبر مشهور و قدرتمند بربر به این امپراطوری، رومیان مقادیر بسیار زیادی طلا را به وی وعده دادند. آتیلا در وهله نخست طلاها را دریافت کرد ولی پس از آن به رومیان حمله ور شد.
·         با وجود اینکه در آن دوران شهرهای چون بابل جمعیت زیادی را در خود جای داده بود، جمعیت شهر رم قابل قیاس با هیچ شهر دیگری نبود، بنابر آمار شهر روم حدود 1 تا 2 میلیون جمعیت داشت و از آن به عنوان نخستین کلان شهر در تاریخ بشریت یاد می‌شود.
·         برآورد شده است که اگر در زمان کنونی بنایی نظیر کولوسئوم ساخته شود، نزدیک به 380 میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

chat