پرشین اپلای

تمایل روزافزون دانشجویان خارجی به تحصیل در کانادا

تمایل روزافزون دانشجویان خارجی 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

تمایل روزافزون دانشجویان خارجی به تحصیل در کانادا

همچنانکه همه گیری کرونا در سراسر جهان ادامه می یابد ده ها هزار دانشجوی بین المللی بلاتکلیف به سر می برند و آندسته که ثبت نام کرده اند تجربه بسیار متفاوتی از آنچه تصور می کردند دارند. برخی از دانشجویان خارجی به پردیس های دانشگاه های خود رفته و تحصیل خود را کما فی السابق به صورت حضوری و مانند قبل از کرونا انجام می دهند اما بسیاری از آنها در کلاس های آنلاین شرکت می کنند و یا تحصیل خود را به صورت ترکیبی از آنلاین و حضوری ادامه می دهند.
طبق مطالعه ای که IDP Connect جدیدا انجام داده است نکاتی در مورد هدف دانشجویان خارجی در مورد برنامه ی تحصیلی خود و تصوراتی که از پنج مقصد تحصیل در خارج حین همه گیری کرونا وجود دارد ارائه شده است. در این مطالعه که در نوع خود سومین مطالعه است، نگرش ها و رفتارهای 5000 دانشجوی بین المللی در ماه اکتوبر در استرالیا، کانادا، نیو زیلند، بریتانیا و ایالات متحده بررسی شده است. این دانشجویان یا ثبت نام کرده بودند و یا از طرف دانشگاه های این پنج کشور پذیرش دریافت کرده و از آنها دعوت به ثبت نام شده بوده است.

دانشجویان به تحصیل حضوری تمایل دارند

نکته ی کلیدی این مطالعه این بوده که دانشجویان خارجی مشتاق هستند کلاس های خود را به صورت حضوری شرکت کنند و بسیاری حتی مایل هستند که برای این کار مقصد تحصیلی خود را عوض کنند.  بیش از نیمی از آنها (56 درصد) گفته اند که احتمالا مقصد تحصیلی یعنی کشور مورد نظر را عوض کنند و 32 درصد هم گفته اند که برای آنها این احتمال بسیار زیاد است. احتمال اینکه دانشجویان کانادا را انتخاب کنند بیشتر است (18 درصد) و مقصد جذاب بعدی برای آنها بریتانیاست (10 درصد).
 کانادا همچنین بالاترین سطح وفاداری برند را در بین دانشجویان خارجی دارد و 53 درصد از آنها در حال حاضر قصد دارند در کانادا تحصیل کنند و گفته اند که برنامه ای برای تعویض مقصد تحصیلی خود که کانادا باشد ندارند. علاوه بر این 47 درصد هم تمایلی برای تعویض مقصد تحصیلی خود به کانادا ابراز کرده اند که عدد بالاییست.

قرنطینه دانشجویان خارجی

تعداد دانشجویانی که تدابیر ایمنی را برای جلوگیری از نفوذ و گسترش هرچه بیشتر ویروس کرونا می پذیرند روز به روز در حال افزایش است. از هر 10 دانشجو 9 نفر گفته اند که حاضر به اجرای قرنطینه در بدو ورودشان هستند و تنها 8 درصد آنها گفته اند که این کار را انجام نخواهند داد.
گفتنی است دانشجویان چینی و اندونزیایی کمترین تمایل را برای انجام قرنطینه در بدو ورود به کانادا ابراز کرده اند. سه چهارم دانشجویان چینی و اندونزیایی قرنطینه را می پذیرند. نکته دیگری که این مطالعه مشخص کرده این است که دانشجویان روز به روز نگران توقف درس خود به امید ادامه آن به صورت حضوری هستند. نسبت به دو مطالع هدیگری که در همین رابطه انجام شده است، تعداد دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل به هر صورت ممکن دارند افزایش یافته است. در این حالیست که در ماه آوریل تنها 31 درصد مایل به ادامه تحصیل آنلاین بودند اما در ماه اکتوبر این رقم به 43 درصد رسیده است. تمایل ویژه ای به شرکت در کلاس های حضوری وجود دارد. 44 درصد دانشجویان گفته اند که برای شرکت در کلاس های حضوری تنها سه ماه صبر می کنند.

خبر خوب برای سال 2021

قدر مسلم این است که انگیزه تحصیل در خارج برای دانشجویان خارجی 80 درصد است؛ یعنی 80 درصد دانشجویان خارجی توقع دارند درس خود را در سال 2021 همانطور که برنامه ریزی شده بود ادامه دهند. از طرف دیگر، دانشجویانی که قرار بود در نیو زیلند و استرالیا تحصیل کنند سرخورده شده اند چرا که این دو کشور برای ورود خارجی ها در همه گیری کرونا تدابیر سخت گیرانه ای اتخاذ کرده است. اما در مجموع استرالیا، نیو زیلند و کانادا بهترین مقاصد تحصیلی در همه گیری کرونا اعلام شده اند.   

chat