پرشین اپلای

ویزای لاتاری آمریکا برای ایرانیان

ویزای لاتاری آمریکا برای ایران یک سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

ویزای لاتاری آمریکا برای ایرانیان

ویزای مشهور لاتاری برای اولین بار در دهه 1940 با عنوان “کارت ثبت نام بیگانه” معرفی شد. اولین شناسه در اندازه کارت های اعتباری دارای نوشته سبز و یک عکس سبز بود. بنابراین، عبارت “کارت سبز” ابداع و به سرعت رایج شد. در همین حال گرین کارت آمریکا چندین بار رنگ خود را تغییر داده است و مدتی حتی صورتی رنگ بود اما از سال 1999 دوباره از سایه سبز روشن استفاده شد. در حال حاضر بیش از 10 میلیون خارجی با گرین کارت در ایالات متحده زندگی می کنند. در چند سال اخیر، به دلیل قانون منع ورود ایرانیان که توسط دولت ترامپ وضع شده بود، این ویزا به ایرانیان تعلق نمی گرفت، اما با توجه به اینکه امسال احتمال انتخاب نشدن آقای ترامپ وجود دارد، می توان برای ثبت نام لاتاری 2022 اقدام کرد. در صورتی که آقای ترامپ مجددا انتخاب نشود، احتمال برداشته شدن قانون منع ورود ایرانیان وجود دارد و برندگان لاتاری 2022 می توانند، اقامت آمریکا را کسب کنند.

لاتاری چیست؟

برنامه تنوع ویزا یا (قرعه کشی DV) تحت نظارت کنگره آمریکا است و به 55,000 نفر از کشورهایی که از نظر مهاجرت به ایالات متحده آمریکا از نرخ کمی برخوردار هستند، اجازه می دهد تا هر سال برای ویزاهای مهاجرتی که به عنوان گرین کارت نیز شناخته می شوند، واجد شرایط شوند. این برنامه “قرعه کشی گرین کارت” یا “dvlottery” نامیده می شود و برندگان از طریق یک نقشه تصادفی از بین 10-12 میلیون نفر که هر ساله تقاضای این ویزا را دارند، تعیین می شوند. ایالات متحده کشور رویایی مهاجران است. با این حال، افراد بیشتری از کشورهای خاص نسبت به سایر کشورها به ایالات متحده مهاجرت می کنند. به عنوان مثال، کسانی که از مکزیک، چین و فیلیپین مهاجرت می کنند بسیار بیشتر از تعداد کشورهای دیگر است. به منظور حفظ تنوع در جمعیت، قوانین ایالات متحده مهاجرت را از مناطق خاصی از جهان تنظیم می کند. به همین دلیل، ایالات متحده از سال 1994 به طور تصادفی 55,000 به اصطلاح Green Card را در قرعه کشی DV توزیع کرده است.

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

تقریباً همه می توانند در قرعه کشی لاتاری درخواست کنند و این به این دلیل است که ویزای لاتاری آمریکا، محدودیت سنی ندارد، نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و هزینه ثبت نام در آن بسیار پایین می باشد، فقط دو شرط لازم برای واجد شرایط بودن گرفتن گرین کارت ایالات متحده وجود دارد:

 کشور تولد شما مطابق نقشه های سیاسی فعلی آمریکا باشد

 آموزش و یا تجربه های کاری شما

حداقل تحصیلات دبیرستانی یا معادل دیپلم 12 ساله و یا دو سال سابقه کار در طی پنج سال گذشته در یک شغل. گرین کارت آمریکا حق قانونی برای زندگی و کار دائمی در ایالات متحده را به شما می دهد. علاوه بر این، شما تقریباً تمام حقوق یک شهروند آمریکایی را دارید. شرکت در قرعه کشی سالانه DV اساسا رایگان است و کلیه افراد واجد شرایط می توانند در وب سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده به آدرس dvlottery.state.gov ثبت نام کنند. با این حال، آنچه بسیاری نمی دانند این است که در هر قرعه کشی حداکثر 40٪ از شرکت کنندگان به دلیل خطاهای رسمی یا مهلت در ارسال درخواست خود رد صلاحیت می شوند. پذیرش یا رد برنامه های مربوط به قرعه کشی لاتاری یک فرایند الکترونیکی است و شرکت کنندگان در مورد نتیجه مطلع نیستند.

زمان ثبت نام لاتاری و تاریخ اعلام نتایج لاتاری آمریکا

مدت زمان محدودی وجود دارد که در طی آن می توانید در هر سال برای برنامه ویزای لاتاری (DV) ثبت نام کنید. معمولا از اوایل ماه اکتبر (مهر ماه) آغاز می شود و تا اوایل نوامبر (آبان ماه) این فرصت پایان می یابد. وزارت امور خارجه آمریکا هر سال دستورالعمل های دقیقی را برای ورود به برنامه DV منتشر می کند. این دستورالعمل ها شامل تاریخ ثبت نام هستند که در طی آن می توانید وارد شوید. کلیه اطلاعات باید طی دوره ثبت نام مشخص در وب سایت الکترونیکی (E-DV) ارسال شود. هیچ ثبت نام خارج از تاریخ مشخص شده یا ثبت نام کاغذی پذیرفته نمی شوند. این قانون در هر دوره ثبت نام فقط یک بار برای هر شخص امکان پذیر است. وزارت امور خارجه آمریکا برای شناسایی چندین ثبت نام از فناوری پیشرفته استفاده می کند. اگر بیش از یک بار ارسال کنید، رد صلاحیت می شوید. این وب سایت تا تاریخ و زمان مشخص شده در صفحه وب دستورالعمل DV فعال نمی شود. پس از ارسال اطلاعات کامل، صفحه تأیید حاوی نام خود و یک شماره تأیید منحصر به فرد را مشاهده خواهید کرد. این صفحه تأیید را برای سوابق خود چاپ کنید.

بسیار مهم است که شماره تأیید خود را حفظ کنید. این تنها راهی است که می توانید وضعیت پذیرش خود را بررسی کنید و در صورت انتخاب، شما نیاز دارید تا دستورالعمل های بیشتری را بدست آورید و برای مصاحبه ویزا برنامه ریزی کنید. هر سال، وزارت امور خارجه آمریکا، بر اساس تخصیص ویزاهای موجود در هر منطقه و کشور، از کلیه ورودی های ثبت شده، انتخاب تصادفی (قرعه کشی) را انجام می دهد. هر ساله تقریبا در تاریخ 7 ماه مه، اطلاعات مربوط به بررسی وضعیت در وب سایت تنوع الکترونیکی ویزا (E-DV) به روز می شود و این تاریخ زمان اعلام نتایج لاتاری است.

شرایط زندگی در آمریکا از طریق لاتاری

همانطور که قبلا هم گفته شد آمریکا از جمله کشورهاییست که به دلیل پیشرفت بالا در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و درمانی همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان از نقاط مختلف دنیا بوده و ایرانیان نیز از این امر مستثنی نیستند. آمریکا با 9،8 میلیون کیلومتر مربع وسعت، چهارمین کشور پهناور دنیا و با 326 میلیون نفر جمعیت، سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود و به لحاظ اقتصاد پایداری که بر پایه تولید ناخالص داخلی استوار است، زمینه شغلی و کاری مناسبی برای افراد فراهم آورده و نرخ پایین بیکاری آن در سال های اخیر که تقریبا 4 درصد است، گویای این موضوع می باشد.

شما با داشتن گرین کارت آمریکا اجازه اقامت دائم در این کشور را دارید و می توانید از خدمات تحصیلی و درمانی و سرمایه گذاری این کشور استفاده کنید. از جمله مواردی که باید به آن توجه نمود شرایط زندگی در آمریکا و هزینه های زندگی در این کشور است که باید قبل از مهاجرت آن را دقیق بررسی نمود و مورد توجه قرار داد. میانگین هزینه های زندگی در آمریکا بدون حساب اجاره منزل در حدود 1,000 دلار می باشد. میانگین حقوق خالص دریافتی پس از کسر مالیات نیز در حدود 4,500 دلار است. همچنین اجاره منزل یک خوابه در مرکز شهر در حدود 2,300 دلار و خارج از مرکز شهر در حدود 1,800 دلار آمریکا هزینه دارد.

chat