پرشین اپلای

رسیدگی به پرونده های معوق اکسپرس اینتری آغاز شد

رسیدگی به پرونده های معوق اکسپ 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات


رسیدگی به پرونده های معوق اکسپرس اینتری آغاز شد

اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد که چرا مهاجران نیروی کار ماهر فدرال و کلاس تجربه کار کانادایی را دعوت نمی کند. طبق گزارشی که هفته گذشته در مورد انبار پرونده های مهاجرتی کانادا که به تعداد 1.8 میلیون بوده منتشر کردیم، اداره مهاجرت کانادا مهاجران برنامه های نیروی کار ماهر فدرال و کلاس تجربه کار کانادایی را دعوت نمی کند تا به پرونده های معوق رسیدگی کند. طبق آمار 165000 پرونده اکسپرس اینتری فدرال در انبار مانده است.

از سال گذشته دولت کانادا که قول 6 ماهه برای بررسی پرونده های اکسپرس اینتری را داده بود، نتوانست پرونده ای را بررسی کند و این متقاضیان بیش از یکسال است که منتظر اند و همه اینها به کرونا و عدم حضور کارکنان در محل کار خود برمی گردد. امسال اداره مهاجرت کانادا فقط مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه مهاجرت استانی را دعوت کرد تا برای اقامت دائم اقدام کنند

اداره مهاجرت کانادا مهاجران برنامه های نیروی کار ماهر فدرال را از ماه دسامبر سال 2020 دعوت نکرد و به دنبال دعوت از مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی براساس برنامه اقامت موقت به اقامت دائم بود تا به اهداف مهاجرتی خود در سال 2021 دست پیدا کند.

این سیاست جدید باعث افزایش تعداد پرونده ها، ایجاد پرونده های معوق و افزایش زمان بررسی پرونده ها بیشتر از زمان استاندارد شد.

تعداد پرونده های معوق تا ماه اکتبر 2021 به 1.8 میلیون پرونده رسید. این پرونده ها شامل پرونده های اقامت دائم، اقامت موقت و پرونده های شهروندی است.  تعداد پرونده های معوق در ماه جولای بیشتر از 1.5 میلیون پرونده شد. تا تاریخ 5/8/1400 حدود 99.968 پرونده اکسپرس اینتری برای اقامت دائم معوق بوده اند.

برای کاهش پرونده های معوق اکسپرس اینتری کارهایی انجام شده است. اداره مهاجرت کانادا گفت، تا تاریخ 12/6/1400 حدود 108.500 پرونده معوق وجود داشت.

این نشان می دهد که حدود 8500 پرونده معوق اکسپرس اینتری از تاریخ 12/6/1400 تا تاریخ 5/8/1400 مورد بررسی قرار گرفته اند.

تعداد مهاجران برنامه اکسپرس اینتری در سپتامبر سال 2020 حدود 62.450 نفر بوده است. یعنی اداره مهاجرت کانادا تعداد مهاجرانی که برای اقامت دائم می پذیرد را دو برابر کرده است.

اداره مهاجرت کانادا گفت، با توجه به دادن اقامت به مهاجران افغان، در پرونده های برنامه اسپانسرشیب، کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه اقامت موقت به اقامت دائم تعویق به وجود آمده است. اداره مهاجرت کانادا گفت، تا پایان سال 2021 حدود 760 هزار پرونده اقامت دائم و 360 هزار پرونده برای برنامه مهاجرت اقتصادی وجود خواهد داشت.

هنوز مشخص نیست که پیش بینی های اداره مهاجرت کانادا تغییر کرده است یا نه. تا تاریخ 5/8/1400 حدود 550.000 پرونده اقامت دائم معوق وجود داشت که بیش از 255.000 پرونده از گروه اقتصادی یعنی نیروی متخصص و سرمایه گذاری و کارآفرینی بودند. با توجه به کاهش تعداد پرونده های معوق اکسپرس اینتری بین ماه سپتامبر و اکتبر، شاید اداره مهاجرت کانادا سیاست خود را در مورد رسیدگی به پرونده های معوق تغییر داده باشد و تعداد پرونده های بررسی شده به تعداد ماه سپتامبر نرسد. 

اداره مهاجرت کانادا گفت، برای اینکه پرونده ها با توجه به استاندارد تعیین شده در مدت شش ماه یا کمتر بررسی شوند باید بیشتر از نصف پرونده های اکسپرس اینتری بررسی شوند.

برنامه اکسپرس اینتری

اداره مهاجرت کانادا از سیستم اکسپرس اینتری برای مدیریت برنامه های نیروی کار ماهر فدرال، کلاس تجربه کار کانادایی و نیروی متخصص فنی استفاده می کند. اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا از طریق آن مهاجران گروه اقتصادی را می پذیرد.

مهاجرانی که واجد شرایط یکی از این سه برنامه هستند می توانند در وبسایت اداره مهاجرت کانادا پروفایل ایجاد کنند. مهاجران براساس سن، تحصیلات، مهارت در زبان و تجربه کاری طبق سیستم جامع امتیاز بندی نمره می گیرند.

قبل از شیوع کرونا اداره مهاجرت کانادا هر دو هفته یکبار قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار کرد و مهاجرانی که بالاترین امتیاز را داشتند را دعوت کرد. مهاجران دعوت شده 60 روز فرصت داشتند تا پرونده کامل خود را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنند. هدف اداره مهاجرت کانادا بررسی پرونده ها در مدت شش ماه یا کمتر بود. بیشتر مهاجران برنامه نیروی کار ماهر دعوتنامه برای اقامت دائم را دریافت می کردند و بعد مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی دعوتنامه دریافت کردند.

با این حال شیوع کرونا همه چیز را تغییر داده است. امسال اداره مهاجرت کانادا فقط مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه مهاجرت استانی را دعوت کرد تا برای اقامت دائم اقدام کنند حتی اگر آنها امتیاز بالایی در سیستم اکسپرس اینتری نداشته باشند. اداره مهاجرت کانادا در حال حاضر نمی تواند در مدت شش ماه پرونده ها را بررسی کند.

کلاس تجربه کار کانادایی یک برنامه بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی و نیروی کار خارجی است که حداقل یک سال سابقه کار حرفه ای در کانادا دارند. برنامه مهاجرت استانی برای رفع نیازهای بازار کار استانها است. اگر مهاجر برنامه اکسپرس اینتری معیارهای برنامه مهاجرت استانی را داشته باشد استان از آنها دعوت می کند تا از طریق برنامه مهاجرت استانی اقدام کنند. در صورت دریافت دعوتنامه، 600 امتیاز اضافی به مهاجر می دهند که این امتیاز اضافی تضمینی برای دریافت دعوتنامه قبولی در قرعه کشی بعدی اکسپرس اینتری است.

کدام گروه در 2021 شانس پذیر بالاتری در کانادا را داشتند

در سال 2021 بیشتر مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه مهاجرت استانی دعوت شدند تا اداره مهاجرت کانادا به هدف خود که پذیرش 401.000 مهاجر براساس برنامه سطوح مهاجرت 2021_ 2023 است، برسد. به دو دلیل اداره مهاجرت کانادا بر مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه مهاجرت استانی تمرکز می کند.

اولا مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی در کانادا هستند و کمتر تحت تاثیر مشکلات مربوط به کرونا قرار می گیرند که این مانع از دریافت اقامت دائم آنها نمی شود و اداره مهاجرت کانادا هم به هدف خود که پذیرش 401.000 مهاجر در سال است هم می رسد.

دوم اینکه اداره مهاجرت کانادا اهداف برنامه های مهاجرت استانی در مورد نیازهای بازار کار را بسیار مهم و ضروری می داند.

امسال 33 قرعه کشی برای برنامه مهاجرت استانی انجام شده که در کل 17.785 مهاجر دعوت شدند. 27 قرعه کشی برای کلاس تجربه کار کانادایی انجام شده که در کل 133.868 دعوتنامه صادر شده است.

آخرین قرعه کشی کلاس تجربه کار کانادایی در تاریخ 23/6/1400 برگزار شد. قرعه کشی های کلاس تجربه کار کانادایی باعث می شود تا اداره مهاجرت کانادا به مدیریت و بررسی پرونده های اکسپرس اینتری بپردازد.

مهاجران برنامه نیروی کار ماهر فدرال بیشترین تاثیر منفی را از این سیاست منفی داشتند. حدود 165.000 مهاجر واجد شرایط در سیستم اکسپرس اینتری تا تاریخ 3/8/1400 وجود داشت. یعنی بیشتر از 85 درصد از مهاجران برنامه اکسپرس اینتری در حال حاضر در سیستم اکسپرس اینتری هستند.

chat