پرشین اپلای

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال

مهاجرت به کانادا از طریق برنام 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال

برنامه نیروی کار ماهر مسیر اصلی برای مهاجرت به کانادا است. در سال 1967 کانادا اولین کشوری بود که یک سیستم امتیازی برای پذیرش مهاجران ایجاد کرد.

این سیستم  امتیازی با ایجاد برنامه نیروی کار ماهر فدرال راه اندازی شد. قبلا مهاجران در کانادا براساس عوامل ذهنی مثل کشور مبداء انتخاب می شدند. کانادا در دهه 1960 این رویه را تغییر داد و مهاجران براساس عوامل عینی مثل سن، تحصیلات، مهارت های زبانی و تجربه کاری و اینکه آیا مهاجر به صورت موفقیت آمیز وارد بازار کار می شود یا نه، ارزیابی می شوند.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال برای مهاجران و کانادا موفقیت بزرگی محسوب می شود. موفقیت این برنامه به این دلیل است که در همه جهان بیشتر کشورها از این برنامه استفاده کرده اند مثل استرالیا و نیوزلند.

از سال 2015 کانادا برنامه نیروی کار ماهر فدرال را از طریق سیستم اکسپرس مدیریت کرده است، اکسپرس اینتری سه برنامه دیگر را مدیریت می کند. براساس این برنامه سطح مهاجرت کانادا طی سه سال آینده 2021-2023 بیش  از 400.000 مهاجر جدید را در هر سال خواهد پذیرفت. سالانه حدود 110.000 مهاجر از طریق برنامه اکسپرس اینتری وارد کانادا می شوند. قبل از شیوع کرونا، نیمی از مهاجرانی بر اساس سیستم  اکسپرس اینتری از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال به کانادا مهاجرت کردند، اما الان کمی کمتر شده که بعد از ژانویه 2022 بهتر خواهد شد. براساس تحقیقات دولت کانادا مهاجران برنامه نیروی کار ماهر فدرال می خواهند که مشاغل خوبی در کانادا داشته باشند. نحوه مهاجرت به کانادا به شرح زیر است.

نحوه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال مرحله به مرحله به شرح زیر خواهد بود:

مرحله 1: در اولین قدم شما باید مطمئن شوید که معیارهای لازم برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا را دارید.

مرحله 2: پروفایل اکسپرس اینتری خود را در وبسایت اداره مهاجرت کانادا بسازید. بعد از تکمیل پروفایل مشخصات، براساس سیستم جامع امتیاز بندی به شما براساس سن، تحصیلات، مهارت در زبان، سابقه کار و تحصیل در کانادا و اینکه آیا شما از قبل در کانادا شاغل بوده اید و آیا از استان کانادا دعوتنامه دریافت کرده اید امتیاز می دهند.

مرحله 3: مسئول برنامه اکسپرس اینتری قرعه کشی را انجام می دهد تا مشخص شود که آیا شما دعوتنامه برای اقامت دائم را دریافت می کنید یا نه. اداره مهاجرت کانادا هر دو هفته قرعه کشی را انجام می دهد و برای مهاجرانی که بالاترین امتیاز را دارند دعوتنامه صادر می کند.

مرحله 4: در صورت دریافت دعوتنامه قبولی، پرونده اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت طی شصت روز ارسال کنید. بعد از اینکه پرونده شما نهایی و تایید شد می توانید به کانادا بیایید.

معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا

برای واجد شرایط بودن باید حداقل معیارهای تجربه کاری، تسلط به زبان و تحصیلات را داشته باشید و حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کنید.

شما حداقل در ده سال گذشته باید یک سال سابقه کار مداوم و تمام وقت یا معادل پاره وقت را داشته باشید. تجربه کاری شما  باید جز مشاغل ماهر باشد و براساس طبقه بندی ملی مشاغل کد ناک 0 ، A یا B باشد. مشاغل کد ناک 0 مدیریتی هستند و مشاغل کد ناک A به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارند و مشاغل کد ناک B در حرفه های ماهر است.

شما باید در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی که اداره مهاجرت کانادا تایید کرده، شرکت کرده باشید. هدف از این آزمون ارزیابی مهارت های زبانی شما به صورت عینی است. آیلتس و سلپیپ و تف بهترین ها خواهند بود و دولینگو و تافل و ایلتس اکادمیک مورد قبول نیست.

شما باید مدارک تحصیلی خود را ارزیابی کنید. هدف از این ارزیابی این است که تحصیلات خارجی شما معادل با استانداردهای کانادایی آن باشد.

در نهایت شما باید حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را در سیستم نیروی کار ماهر فدرال کسب کنید. این سیستم به این عوامل امتیاز می دهد:

1.      _ تحصیلات حداکثر 25 امتیاز

2.      هارت در زبان حداکثر 28 امتیاز

3.      سابقه کار حداکثر 15 امتیاز

4.      _ سن حداکثر 12 امتیاز

5.      _ استخدام حداکثر 10 امتیاز

6.      _ سازگاری با محیط حداکثر 10 امتیاز

مزایای مهاجرت از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا

شما می توانید بعد از اینکه واجد شرایط بودید، از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا هر برنامه نیروی کار ماهر دیگری برای مهاجرت اقدام کنید. در مورد برنامه نیروی کار ماهر فدرال اقدام سریع از طریق این برنامه مزایای زیادی دارد.

شما وقتی در سیستم اکسپرس اینتری وارد می شوید فرصت دریافت دعوتنامه قبولی را دارید. شانس شما برای دریافت دعوتنامه قبولی زمانی که در سیستم اکسپرس اینتری نیستید صفر است.

دوم اینکه ورود شما به سیستم اکسپرس اینتری باعث می شود که شما شانس دریافت دعوتنامه مهاجرت استانی را داشته باشید و 600 امتیاز اضافی را دریافت کنید که تضمینی برای دریافت دعوتنامه اقامت دائم است. در این مورد هفته گذشته چند مورد در سایت Ganji مربوط به تورنتو و ونکوور و ساسکاچوان قرار دادیم.

سوم، ورود شما در سیستم اکسپرس اینتری باعث می شود مزایای زیادی از نظر کاری در کانادا داشته باشید مثل اشتغال از پیش تعیین شده که ابن اشتغال به شما 200 امتیاز بیشتر داده که احتمال دریافت دعوتنامه برای اقامت دائم را برای شما بیشتر می کند.

آخرین نکته سن شماست. افرادی که بین سنین 20 تا 29 هستند بیشترین امتیاز را از سن دریافت می کنند. امتیاز سن افراد بالای 30 سال کمتر است.

از سال 1967 تعداد زیادی از مهاجران از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال توانستند به کانادا مهاجرت کنند. شما هم می توانید در سالهای آینده از طریق این برنامه به کانادا مهاجرت کنید.

chat