پرشین اپلای

چگونه نیروی کار متخصص کامپیوتر می تواند به کانادا مهاجرت کند

چگونه نیروی کار متخصص کامپیوتر 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات

چگونه نیروی کار متخصص کامپیوتر می تواند به کانادا مهاجرت کند

نیروی کار متخصص در بخش کامپیوتر با چند گزینه برای مهاجرت به کانادا می تواند اقدام نماید. لذا در ادامه اطلاعات لازم در مورد مهاجرت و ورک پرمیت کانادایی برای نیروی کار فناوری در سال 2021 را شرح می دهیم.

ابتدا در مورد ورود به کانادا صحبت می کنیم. نیروی کار خارجی برای کار در کانادا نیاز به ورک پرمیت دارد. بعضی از این ورک پرمیت ها به صورت خاص برای نیروی کار فناوری ایجاد شده اند. اما گاهی اوقات نیروی کار فناوری بدون اینکه وارد کانادا شوند به صورت مستقیم برای اقامت دائم کانادا اقدام می کنند.

مهاجرانی که سابقه کار کانادایی دارند، برای بازار کار مناسب تر هستند. آنها می خواهند پول بیشتری بدست آورند و در سال اول بعد از ورود خود وارد بازار کار می شوند. اما بعضی از متخصصین فناوری و کامپیوتر که در خارج از کانادا هستند می توانند با روش نیروی متخصص اکسپرس استانی و استارت اپ وارد کانادا شوند و بازار کار کانادا انها را به راحتی پذیراست.

در اینجا بعضی از ورک پرمیت های کانادایی را برای نیروی کار فناروی بیان می کنیم.

برنامه استعدادهای جهانی کانادا

یک برنامه موقت با سرعت زیاد، برنامه استعدادهای جهانی است. این برنامه طوری طراحی شده است که 80 درصد از پرونده ها را در مدت دو هفته یا کمتر بررسی می کند. کارفرمایان از این برنامه برای اینکه سریعا نیروی کار ماهر را به کانادا بیاورند استفاده می کنند. کارفرمای واجد شرایط می تواند از گروه  A یا B باشد.

گروه A : برای شرکت هایی است که به سرعت رشد می کنند و به افراد متخصص از خارج نیاز دارند. کارفرمای گروه A باید از شریک خود تاییدیه را دریافت کند این شریک معمولا یک سازمان محلی، دولتی یا نیمه دولتی است که ماموریت توسعه اقتصادی شهر و منطقه را دارد.

گروه B: برای کارفرمایانی است که به دنبال نیروی کار ماهری هستند که کانادا به آنها نیاز دارد، اما کمبود این نیروی کار وجود دارد. این لیست به عنوان مشاغل جهانی استعدادهای درخشان است. آخرین لیست کانادا شامل دوازده شغل است. همه آنها در زمینه فناوری هستند. مانند مهندس کامپیوتر، آی تی، متخصص بانک اطلاعاتی، برنامه نویس کامپیوتر، طراح صفحات وب، بازی های کامپیوتری، اپلیکیشن و ... .

کارفرمایان باید شرایط خاصی را رعایت کنند. مثلا آنها باید اثبات کنند که استخدام نیروی کار جدید مزایای زیادی برای کانادا دارد. این استخدام جدید باعث ایجاد شغل برای کانادایی ها می شود یا باعث انتقال دانش یا مهارت به کانادایی ها می شود. کارفرما باید نشان دهد که حداقل دستمزد را به نیروی کار خارجی پرداخت می کند. این موضوع در استانها و مناطق متفاوت است ولی معمولا کارفرماها حقوق سالانه 80هزار دلار به بالا را پرداخت می کنند.

توافق نامه کانادا، آمریکا و مکزیک CUSMA

این توافق نامه جایگزین توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی NAFTA شده است. این توافق نامه قوانینی دارد که باعث جا به جایی آسان استعداد ها در این سه کشور می شود. دو گروه مربوط به برنامه نیروی کار فناوری است که شامل برنامه افراد با مهارت و صاحبان شرکتها ICT است.

ورک پرمیت حرفه ای این توافق نامه باعث می شود که کارفرمایان کانادایی قبل از استخدام نیروی کار خارجی از ارزیابی تاثیر بازار کار LMIA معاف شوند. با توجه به شغل متقاضیان، آنها باید مدرک تحصیلی یا تجربه کار را ارائه دهند. متخصصان حرفه ای باید در شغلی که مطابق با صلاحیت حرفه ای آنها است  باشند یا قرارداد خدماتی با یک شرکت کانادایی را داشته باشند. افرادی که می خواهند در مشاغل آزاد کار کنند واجد شرایط نیستند.

مشاغل خارجی با شرکت مادر یا تابعه در کانادا می توانند کارکنان کلیدی را از طریق انتقال درون شرکتی به کانادا بیاورند. ورک پرمیت های این برنامه از ارزیابی بازار کار معاف هستند. کارفرمایان و کارکنانی که از برنامه انتقال درون شرکتی استفاده می کنند باید همه مقررات مربوط به کار موقت در کانادا، ویزای اقامت موقت را رعایت کنند. 3 سال قبل از درخواست اولیه، انتقال دهندگان باید حداقل یکسال به صورت مداوم در شرکت خارجی کار کرده باشند و به صورت تمام وقت در موقعیتی مشابه شغلی که در کانادا در آن کار خواهند کرد، کار کرده باشند.

توافق نامه کانادا، آمریکا و مکزیک 63 شغلی را که واجدشرایط در بخش مشاغل حرفه ای هستند را قبول کرده اند. تحلیلگران سیستم های کامپیوتری از جمله این مشاغل هستند. انتقال درون شرکتی از کشورهای خارج از توافق نامه CUSMA

امکان ایجاد فناوری اطلاعات و ارتباطات از کشوری غیر از مکزیک و آمریکا هم به کانادا وجود دارد. مثلا توافق نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و کانادا قوانینی برای تحلیلگران سیستم ها دارد. همان طور که توافق نامه با انگلیس دارد.

کارگری که از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات به کانادا می آید نیازی به ارزیابی تاثیر بازار کار ندارد. ارزیابی بازار کار نشان می دهد که برای استخدام نیروی کار خارجی موقت در شغل مورد نظر هیچ نیروی کار کانادایی وجود ندارد.

راههای دریافت اقامت دائم کانادا

افرادی که می خواهند برای مدت طولانی در کانادا اقامت کنند می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. دارندگان کارت پی آر کانادا نسبت به دارندگان ورک پرمیت امکان جابجایی بیشتری در شهرهای مختلف کانادا را دارند و بیشتر می توانند کارپیدا کنند. آنها نیازی به ورک پرمیت ندارند، و کارت PR خود را میتوانند تمدید کنند. بعد از چند سال زندگی در کانادا امکان تبدیل کارت پی آر انها به شهروندی کانادا به صورت دائم وجود دارد.

اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری محبوب ترین برنامه مهاجرتی برای نیروی کار ماهر در همه رشته ها است. اگرچه به عنوان یک برنامه مهاجرتی است، اما یک سیستم مدیریتی برنامه آنلاین است. نیروی کار فناوری از طریق دو برنامه از سه برنامه ای که اکسپرس اینتری آنها را مدیریت می کند،می توانند به کانادا بیایند: برنامه نیروی متخصص فنی فدرال و کلاس تجربه کار کانادایی. برنامه نیروی متخصص فنی فدرال برای افراد با مهارت فنی است.

اکسپرس اینتری طوری طراحی شده است که 80 درصد از پرونده ها را در مدت شش ماه یا کمتر بررسی می کند. پروفایل های اکسپرس اینتری براساس عواملی مثل تحصیلات، زبان و سابقه کاری امتیاز می گیرند. هر دو هفته کانادا پروفایل هایی که امتیاز بالایی دارند را انتخاب می کند و به آنها دعوتنامه قبولی برای اقامت دائم را می دهد. البته در زمان کرونا این زمان ها تغییراتی دارد.

برنامه نیروی متخصص فدرال برای کسانی که در کانادا نیستند مناسب است. برای واجد شرایط بودن این برنامه فرد باید حداقل یک سال سابقه کار کانادایی یا خارجی در یک شغل با مهارت بالا داشته باشد. این مشاغل براساس طبقه بندی ملی مشاغل کد ناک در گروه A یا B هستند. مشاغل فناوری در گروه A هستند. مهاجران برنامه نیروی متخصص فنی باید حداقل نمره 7 CLB انگلیسی یا در سیستم امتیازدهی زبان فرانسه NCLC امتیاز لازم را بدست آورند. آنها نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند، اما پیشنهاد شغلی امتیازات آنها را بیشتر می کند.

برنامه کلاس تجربه کار کانادایی برای افرادی است که قبلا در کانادا تحصیل یا کار کرده اند. برای واجد شرایط بودن فرد باید حداقل یک سال در سه سال گذشته در شغل با کد ناک A یا B در کانادا کار کرده باشد. اگر شغل آنها با کد ناک A است باید CLB یا NCLC 7 را داشته باشند. پیشنهاد کاری لازم نیست، اما داشتن آن باعث افزایش امتیاز آنها می شود.

نیروی کار فناوری تمایل دارند از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنند. براساس گزارشات سالانه اکسپرس اینتری، یک سوم مهاجران موفق اکسپرس اینتری، نیروی کاری فناوری هستند. چهار شغل از پنج شغل اصلی که دعوتنامه قبولی را دریافت می کنند در بخش فناوری هستند.

هر استانی برنامه های مهاجرتی خود را اداره می کند که به دنبال رفع نیازهای بازار کاری خود است. تعداد زیادی از استانها برنامه های فناوری خاصی را دارند.برنامه فناوری بریتیش کلمبیا کانادا - ونکوور

برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا، برنامه مخصوص متخصصین کامپیوتر و فناوری را ارائه می دهد که بعضی از کارکنان فناوری واجد شرایط آن هستند. این برنامه مهاجرت استانی مهاجران که در یکی از 29مشاغل فنی واجد شرایط پیشنهاد کاری دارند را انتخاب می کند.

برای اینکه واجد شرایط این برنامه باشید، باید حداقل یکسال واجد شرایط یکی از برنامه های مهاجرتی بریتیش کلمبیا باشید. برنامه فناوری یک برنامه خاص است که در داخل برنامه های دیگر کار می کند. شما باید در زمینه کاری خود یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. این پیشنهاد شغلی باید حداقل برای یکسال باشد.

مهاجرانی واجد شرایط دعوت می شوند تا برای دریافت دعوتنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا در قرعه کشی هفتگی فناوری شرکت کنند. مهاجران برنامه فناوری بریتیش کلمبیا مزایای زیادی بدست می آورند مثل اولویت بررسی پرونده و افسر خاص برای بررسی پرونده.قرعه کشی برنامه فناوری انتاریو کانادا - تورنتو

انتاریو هر چند وقتی قرعه کشی فناوری را انجام می دهد. برای اینکه واجد شرایط باشید باید واجد شرایط برنامه اولویت های سرمایه انسانی باشید. یعنی شما باید واجد شرایط برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا کلاس تجربه کانادایی باشید که ما هر دو هفته یکبار در تلگرام جزئیات قبولی ان را اعلام می کنیم. برای اینکه واجد شرایط قرعه کشی فناوری باشید، باید تجربه کار در یکی از شش شغل فناوری داشته باشید:

مهندسان نرم افزار و طراحان

برنامه نویسان کامپیوتر

طراحی گرافیک کامپیوتری

مهندسین کامپیوتر

طراحان و توسعه دهندگان وبسایت

تحلیلگران اطلاعات و مدیران اطلاعات

مدیران کامپیوتر

سیستم های اطلاعاتی

برنامه اولویت های سرمایه انسانی انتاریو برای نیروی کار ماهر خارجی در سیستم اکسپرس اینتری است که تحصیلات لازم، تجربه کاری، مهارت زبان و دیگر مهارت ها را برای اقامت در استان و رشد اقتصادی استان را دارند. مهاجران برای دریافت دعوتنامه از برنامه مهاجرت استانی انتاریو باید در سیستم اکسپرس اینتری فدرال واجد شرایط برنامه نیروی کار ماهر  یا کلاس تجربه کار کانادایی باشند. مهاجران نمی توانند مستقیما برای این برنامه اقدام کنند. مهاجران باید در قدم اول براساس پروفایل اکسپرس اینتری خود، یک پروفایل امتیازی از سیستم مهاجرت استانی انتاریو دریافت کنند. برنامه مهاجرتی کبک کانادا - مونترال

برنامه مهاجرتی کبک برای نیروی کار بخش هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های ویژه کامپیوتری است.

استان کبک این برنامه مهاجرتی را چند ماه پیش در آوریل 2021 ایجاد کرد. این برنامه دو بخش دارد:

برنامه هوش مصنوعی کبک

این برنامه دو برنامه فرعی دارد: یک برنامه برای افرادی که از دانشگاه یا کالج کبک فارغ التحصیل شده اند و یکی برنامه نیروی کاری آموزش دیده در خارج از کشور. این دو برنامه از نظر معیارهای واجد شرایط بودن متفاوت هستند. مثلا برای برنامه کارشناسی ارشد کبک مهاجر باید تجربه کاری و پیشنهاد شغلی داشته باشد. گاهی اوقات برنامه نیروی کار خارجی نیازی به پیشنهاد کاری ندارد. اما برای هر دوی این برنامه ها متقاضی باید حداقل معادل مدرک کارشناسی کبک را داشته باشد.

 برنامه فناوری اطلاعات و جلوه های ویژه کامپیوتری کبک

متقاضیان این برنامه باید حداقل دو سال سابقه در پنج سال گذشته در یکی از 10 شغل تعیین شده را داشته باشند. آنها باید یک شغل مداوم یا پیشنهاد شغلی جدید در رشته خود داشته باشند. آنها باید شرایط لازم تحصیلی را داشته باشند و باید ثابت کنند که حداقل دیپلم فنی کبک یا مدرک کارشناسی را دارند.

هر دوی این برنامه ها دو بخش دیگر هم دارند. یک بخش مربوط به فرانسوی زبانها و بخش دیگر برای غیر فرانسوی زبانها است. کسی که از طریق بخش فرانسوی زبان اقدام می کند باید در سطح متوسط به زبان فرانسه تسلط داشته باشد. برنامه غیر فرانسوی زبانها غیر معمول است چون برنامه های مهاجرتی کبک نیاز به زبان فرانسه دارند.

کانادا طی برنامه های بالا برای متخصصین کامپیوتر و دیگر رشته دعوتنامه قبولی برای اخذ اقامت دائم کانادا ارسال می کند که بسیاری از این دعوتنامه ها الان برای افراد داخل کانادا صادر می شود در ادامه توضیحات مربوط به این افراد را شرح می دهیم:

صدور 6000 دعوتنامه کلاس تجربه کار کانادایی

امتیازات در قرعه کشی جدید کاهش پیدا کرد و به 357 رسید. این دومین بار بود که امتیازات در قرعه کشی کلاس تجربه کار کانادایی کاهش پیدا کرد.

در کل 6000 مهاجر برای اقامت دائم از طریق کلاس تجربه کار کانادایی دعوت شدند. براساس سیستم جامع امتیاز بندی 357 امتیاز مورد نیاز بود. برای دومین بار برای قرعه کشی کلاس تجربه کار کانادایی کمترین امتیاز مورد نیاز بود. کمترین میزان امتیاز در زمان قرعه کشی 13 فوریه بود که 75 امتیاز مورد نیاز بود و 27.332 مهاجر برای اقامت دائم دعوت شدند.

کاهش امتیازات فقط در مورد کلاس تجربه کار کانادایی اعمال می شود، چون اداره مهاجرت کانادا برای رسیدن به هدف مهاجرتی خود یعنی پذیرش 401.000 مهاجر جدید در سال 2021 است و چون نمی تواند از خارج از کشور نیرو بپذیرد فعلا از افراد با ویزای موقت داخل کانادا پذیرش می کند تا با افزایش واکسیناسیون به افراد خارج از کانادا نیز برسد.

مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی باید حداقل یک سال سابقه کار کانادایی در مشاغل ماهر و در حد متوسط به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط داشته باشند.

اداره مهاجرت کانادا زمان قطعی برای استفاده از قانون تساوی را اعلام کرد.  این یک قانون اداری است، یه این معنی نیست که تساوی واقعی وجود دارد. در قرعه کشی جدید مهاجرانی که حداقل امتیاز را داشتند اگر مشخصات پروفایل اکسپرس اینتری خود را قبل از 17 فوریه 2021 در ساعت 10:15:50 UTC ارسال کرده باشند، دعوت می شوند.

چرا اداره مهاجرت کانادا برای اکسپرس اینتری خارج از کانادا دعوتنامه ارسال نمی کند یا لندینگ صادر نمی کند؟

در زمان شیوع کرونا اداره مهاجرت کانادا فقط قرعه کشی های کلاس تجربه کار کانادایی و برنامه مهاجرت استانی را برگزار کرده است. دلیل این موضوع این است که این مهاجران از قبل در کانادا زندگی می کرده اند. تا 21 ژوئن کسانی که اقامت دائم تایید شده را داشتند، نمی توانستند برای تکمیل مراحل خود به کانادا سفر کرده و اقامت دائم را دریافت کنند. اداره مهاجرت کانادا در این هفته قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار کرد و 1.002 مهاجر را دعوت کرد.

محدودیت های سفر به کانادا کاهش پیدا کرده است، اما مرزهای کانادا به علت سفرهای غیرضروری بسته شده و ممنوعیت پرواز از هند برای یک ماه دیگر تمدید شد. جاستین ترودو گفت، تعدادی از محدودیت های سفر در هفته های آینده برداشته می شود.

اداره مهاجرت کانادا مشخص نکرده است که قرعه کشی اکسپرس اینتری برای همه برنامه ها انجام می شود. آنها در سال 2021 هنوز مهاجران برنامه نیروی کار ماهر فدرال و برنامه نیروی متخصص فنی فدرال را دعوت نکرده اند.

دو دلیل وجود دارد که اداره مهاجرت کانادا قرعه کشی همه برنامه ها را در نیمه دوم امسال انجام دهد. اولا در نیمه دوم امسال کسانی که از طریق برنامه اکسپرس اینتری برای اقامت دائم دعوت می شوند، اقامت دائم آنها تا پایان سال 2021 انجام تایید نمی شود. اداره مهاجرت کانادا به دنبال رسیدن به هدف های مهاجرتی خود یعنی پذیرش 401.000 مهاجر در سال 2021 است. اداره مهاجرت کانادا به دنبال انجام قرعه کشی همه برنامه ها تا پایان سال 2021 است، چون بیشتر کسانی که دعوتنامه دریافت می کنند، چه در کانادا یا خارج از کانادا باشند، نمی توانند تا سال 2022 به مرحله لندینگ به کانادا برسند.

دوما با کاهش محدودیت های سفر و بهبود اوضاع شیوع کرونا در بیشتر کشورها از جمله هند، احتمالا در ماههای آینده مهاجران بیشتری برای تکمیل مرحله لندینگ خود وارد کانادا می شوند. با کاهش اختلالات مربوط به ویروس کرونا اداره مهاجرت کانادا می تواند مهاجرانی که در خارج از کشور هستند را در نظر بگیرد.

صدور بیشتر از 88.000 دعوتنامه قبولی در سال 2021

دولت فدرال به دنبال رکورد شکنی پذیرش مهاجران در سه سال آینده است. در سال 2021 حدود 108.500 مهاجر جدید از طریق برنامه های تحت مدیریت اکسپرس اینتری دعوت شدند.

کانادا امسال دو برابر سال قبل مهاجران برنامه اکسپرس اینتری را دعوت کرده است. این به علت قرعه کشی 13 فوریه بود که در آن اداره مهاجرت کانادا مهاجران واجد شرایط کلاس تجربه کار کانادایی یعنی حدود 27.332 نفر را دعوت کرد. اداره مهاجرت کانادا گفت: 87 درصد از دعوت شدگان در آن قرعه کشی قبل از فرصت 90 روزه برای اقامت دائم اقدام کردند.

اداره مهاجرت کانادا تا به حال 88.715 دعوتنامه قبولی در سال 2021 صادر کرده است. سال گذشته 46.392 دعوتنامه قبولی در همان زمان صادر کرده بود.

قرعه کشی های برنامه مهاجرت استانی و کلاس تجربه کار کانادایی امتیازات متفاوتی دارند. مهاجران برنامه مهاجرت استانی به صورت خودکار 600 امتیاز اضافی دریافت می کنند. مهاجران کلاس تجربه کار کانادایی برای دعوت شدن با مهاجران برنامه های دیگر رقابت نمی کنند. در نتیجه اداره مهاجرت کانادا قرعه کشی های بزرگتر با امتیازات کمتر را برگزار می کند. در قرعه کشی های اخیر کلاس تجربه کار کانادایی، امتیازات کمتر شده چون اداره مهاجرت کانادا به دنبال دادن اقامت دائم به مهاجرانی است که اقامت موقت دارند.

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری سیستم  مدیریتی براساس امتیاز دهی برای سه برنامه مهاجرتی فدرال است: کلاس تجربه کار کانادایی، برنامه نیروی ماهر فدرال و برنامه نیروی متخصص فنی. بعضی از برنامه های مهاجرت استانی برای دعوت از مهاجران اکسپرس اینتری استفاده می کنند.

اگر واجد شرایط برنامه های تحت مدیریت اکسپرس اینتری باشید، براساس سیستم جامع امتیاز بندی به شما امتیاز می دهند. به شما براساس سن، تحصیلات، تجربه کار ماهر، تسلط به زبان رسمی و دیگر عوامل امتیاز می دهند.

اداره مهاجرت کانادا قرعه کشی های منظم را برگزار کرده و به کسانی که بالاترین امتیاز را دارند، دعوتنامه می دهند.

بعد از ارسال پرونده خود، افسر مهاجرتی اداره مهاجرت کانادا در مورد شما تصمیم می گیرد. در صورت تایید آخرین مرحله فرود در کانادا و مهاجرت رسمی به کانادا است.

چه کسی در قرعه کشی دعوت می شود؟

در اینجا یک مثال فرضی از یک مهاجر کلاس تجربه کار کانادایی را که در قرعه کشی امروز دعوت شد را ذکر می کنیم:

حمید 36 ساله است و مدرک لیسانس دارد. او سابقه کار به عنوان تحلیل گر مالی در کانادا دارد. حمید قبل از آمدن به کانادا شش سال در این شغل در ایران کار می کرد. حمید تسلط کامل به زبان انگلیسی دارد. امتیاز او 456 بود که برای دریافت دعوتنامه قبولی در قرعه کشی اکسپرس اینتری کافی بود.

chat