پرشین اپلای

اخذ مجوز برای تردد از فرمانداری ها

اخذ مجوز برای تردد از فرماندار 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

افراد با نیاز ضروری برای تردد از فرمانداری ها مجوز بگیرند

رشت - ایرنا- جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا در گیلان با اشاره به آغاز اجرای طرح محدودیت هوشمند در سراسر کشور از اول آذرماه به تشریح محدودیت ها در استان پرداخت و گفت: افراد با نیاز ضروری ترددبه شهرهای قرمز و نارنجی از فرمانداری ها مجوز بگیرند.

محمود قاسم نژاد چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اجرای این طرح را ۲ هفته عنوان و اظهار کرد: تسهیل و تشدید این طرح بسته به رعایت پروتکل های  بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی خواهد بود.

وی اضافه کرد: بنابراین  اگر هر زمانی که مردم بیشتر رعایت پروتکل ها  را داشته باشند ،  وضعیت قرمز به نارنجی و و ضعیت نارنجی به زرد تبدیل خواهد شد که گشایش بیشتری در محدودیت ها و بهبود  گشایش در مراکز تجاری و  تعدادی از مشاغل خواهد بود.

وی  با بیان اینکه  ما در اجرای  این طرح جامع هوشمندها متناسب با بیماران  فقط بحث محدودسازی را نداریم بلکه اقدام بزرگی است که محدودیت سازی ، محدودیت ترددها و کاهش کارکنان فقط بخشی از آن است تصریح کرد:   در این طرح با استفاده از تجربه صورت گرفته،  استفاده از نیروهای بسیج و سازمان های دیگر در مبارزه با بیماری کرونا را نیز داریم.

قاسم نژاد گفت: در گیلان ۲ شهر ستان رودبار و رشت قرمز و پنج شهرستان نارنجی  و   مابقی زرد هستند و محدودیت های ترددی داریم که این محدودیت های ترددی متناسب با این وضعیت نیست .

وی  بیان کرد: در وضعیت زرد  محدودیت ها برای مشاغل فقط شامل گروههای سوم و چهارم می شود  یعنی مشاغل اول و دم می توااند فعالیت عادی شان را داشته باشند .

وی اظهار داشت: در تردد شهرها  در شهرهای قرمز و نارنجی  محدودیت های تردد  را داریم به این شکل که هیچ شهر قرمزی نمی تواند از شهر خود خارج شود و در شهری همچون رشت و رودبار  که قرمز  هستند از ساعت ۲۱ تا چهار صبح ممنوعیت تردد وجود دارد و هیچ خودرویی   به غیر از خودروهای ضروری همچون خودروهای امدادی و خدمات رسان ، ارتش  و  سپاه  مابقی نمی توانند تردد داشته باشند.

وی با بیان اینکه: این محدودیت ها به معنای آن نیست که اگر کسی نیاز مبرم به تردد  برای کارهای ضروری همچون مراجعه به مراکز درمانی  ، بیمارستانی و حیاتی  داشت ، نتواند تردد کند، گفت:  همچنین اگر کسی از شهر قرمز  نیاز به تردد به مرکز کشور مثلا بیماران خاص قصد تردد را داشته باشند باید با مجوزی که از فرمانداری آن شهرستان دریافت می کنند، می توانند این تردد ها را انجام دهند.

قاسم نژاد ادامه داد: البته  جریمه هایی برای متخلفان که به صورت غیر ضروری در ساعت های تعیین شده در شهرهای قرمز  و نارنجی تردد می کنند، در نظر گرفته شده است . به طور مثال در شهرهای نارنجی اگر خودروهای غیر بومی تردد کنند حتما ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند و می تواند در ۲۴ ساعت بعدی این جریمه تکرار شود.

وی افزود:  شهرهای قرمز  جریمه یک میلیون تومان است و می تواند این جریمه در ۲۴ ساعت اینده تکرار شودو  کسانی که نیز  از ساعت ۲۱ تا چهار صبح تردد می کنند جریمه ای به مبلغ ۲۰۰ هزار تومانی و قابل تکرار اعمال خواهد شد .

 وی بیان کرد: کسانی که گروههای ضروری مثل دستگاههای خدمات رسان آب ، برق ، گاز نیروگاه نظامی و انتظامی با احصا کارکنان آنان در هر شهرستان و لیستی که توسط فرمانداری تهیه می شود شامل خودرو و کد ملی و نام و نام خانوادگی ان فرد در واقع باید از طریق پلیس راهور این اطلاع رسانی صورت بگیرد و مجاز به تردد باشد که همکاران ما در شهرستان ها در حال انجام این کار هستند قاسم نژاد در ارتباط با حضور کارکنان دولت در ادارات نیز گفت:  براساس بخشنامه اداری استخدامی کشور در وضعیت زرد برخی از کارکنانی که ارائه کننده خدمات ضروری هستند  می توانند صد در صد حضور داشته باشند اما در سایر ادارات که ضرورت بسیاری ندارد می توانند با دو سوم کارکنان شان حضور داشته باشند و در وضعیت نارنجی دستگاههای خدمات رسان ضروری با مجوز مسئول ارشد  استانی  یا ملی می توانند تا یک سوم کارکنان خود را تقلیل دهند .

وی ادامه داد: ادارات همان شهر نارنجی می تواند ۵۰ درصد کارکنان خود را کاهش دهد در وضعیت قرمز برای دستگاههای ضروری و خدمات دهنده اصلی برای مردم با مجوز مسئول استانی یا ملی می توانتد ۵۰ درصد کارکنان خود را کاهش دهد و در سایر ادارات شهر قرمز یک سوم کار کنان می توانند حضور داشته باشند.

قاسم نژاد گفت: تمامی مراکز آموزشی و آموزشگاهها ،مدارس و دانشگاهها در وضعیت های مختلف در این ۲ هفته تعطیل هستند .

جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا در گیلان اظهار داشت: مراکز فرهنگی ،  اجتماعات ، همایش ها ، مصلی ها در وضعیت های سه گانه زرد، قرمز و نارنجی در این ۲ هفته تعطیل هستند و این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کروناست که از شنبه قابلیت اجرایی دارد .

chat