پرشین اپلای

تغییرات برنامه تجربه کار کبک PEQ

تغییرات برنامه تجربه کار کبک P 2 سال قبل
المیرا وفادار المیرا وفادار - کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات


تغییرات برنامه تجربه کار کبک PEQ

تغییرات برنامه تجربه کار کبک PEQ که قبلا اعلام شده بود، بر روی دانشجویان بین المللی و نیروی کار موقت خارجی تاثیر می گذارد.

معیارهای جدید برنامه تجربه کبک که استان کبک در تاریخ 18 تیر 1400 اعلام کرد، در تاریخ 31 تیر 1400 اجرا می شود.

برنامه تجربه کبک در سال 2010 ایجاد شد، یک برنامه مهاجرتی سریع برای اقامت دائم نیروی کار موقت خارجی و دانشجویان بین المللی که در کبک اقامت دارند، است.

برنامه تجربه کبک برای افرادی است که در کبک کار یا تحصیل کرده اند. مهاجرانی که از طریق این برنامه اقدام می کنند گواهی انتخاب کبک را دریافت می کنند. مهاجرانی که معیارهای لازم برای برنامه تجربه کبک را ندارند اما تجربه کاری یا تحصیل در کبک را دارند می توانند از طریق برنامه نیروی کار ماهر گواهی انتخاب کبک CSQ را دریافت کنند.

در تاریخ 18 تیر وزارت مهاجرت کبک گفت، در هفته های آینده مهاجران قبل از اینکه از طریق برنامه تجربه کبک اقدام کنند، میزان تجربه کاری مورد نیاز آنها برای این برنامه افزایش پیدا می کند.

از امروز نیروی کار موقت خارجی باید 36 ماه قبل از ارسال درخواست خود برای برنامه تجربه کبک، به مدت 24 ماه کار تمام وقت داشته باشند.

طبق قوانین جدید میزان تجربه کاری مورد نیاز برای دانشجویان بین المللی هم افزایش پیدا می کند. دانشجویانی که مدرک دانشگاهی در کبک یا دیپلم تحصیلات دانشگاهی در کبک را دریافت می کنند، باید 12 ماه سابقه کاری در کبک در مشاغل با کد ناک O ، A و B داشته باشند.

دانشجویانی که دیپلم تحصیلات حرفه ای کبک را دریافت می کنند، باید 18 ماه سابقه کار در مشاغل با کد ناک C 0, A, B را داشته باشند. دانشجویانی که در مشاغل با کد C کار می کنند اگر تجربه کاری آنها با رشته تحصیلی آنها در کبک مربوط باشد، می توانند از طریق برنامه تجربه کبک اقدام کنند.

سابقه کاری از دوره کارآموزی اجباری در یک رشته تحصیلی حداکثر تا سه ماه محاسبه می شود.

تغییرات برنامه تجربه کار کبک PEQ شامل چه کسانی می شود

پرونده های نیروی کار موقت خارجی که از طریق برنامه تجربه کبک اقدام کرده اند، طبق دستورالعمل های قبل بررسی می شود البته این مهاجران باید ورک پرمیت معتبر یا اجازه کار داشته باشند و از تاریخ 21 جولای 2020  برابر 31/4/99 در کبک باشند.

پرونده دانشجویان بین المللی که با مدرک دیپلم قبل از یک ژانویه 2021 برابر12/10/99 فارغ التحصیل شده اند، با توجه به شرایط قبل از تغییرات امروز بررسی می شود.

هنوز مشخص نیست که این تغییرات انتقالی چه تاثیراتی روی دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترم پاییز تمام می کنند، می گذارد. شرایط مربوط به زبان در برنامه تجربه کار کبک پی ای کیو PEQ

علاوه بر تغییرات معیارهای برنامه تجربه کبک، تغییرات دیگر هم وجود دارد.

همسران متقاضی اصلی باید در سطح مبتدی به زبان فرانسه تسلط داشته باشند. برای نشان دادن این سطح از زبان فرانسه فرد باید سه سال تحصیل تمام وقت متوسطه را گذرانده باشد یا در آزمون زبان فرانسه شرکت کرده باشد.

نسخه نهایی که نشان دهنده گذراندن موفقیت آمیز دوره متوسطه زبان فرانسه در یک موسسه معتبر در کبک باشد پذیرفته نمی شود، فقط نتیجه آزمون زبان تایید شده و مدرک تحصیلات تکمیل شده به زبان فرانسه پذیرفته می شود.

چرا کبک این تغییرات را ایجاد کرده است؟

دولت کبک معیارهای لازم برای برنامه تجربه کبک را به علت محبوبیت زیاد این برنامه را سخت تر کرده است. براساس گفته های وزیر مهاجرت، از سال 2010 تا 2019 میزان صدور گواهی انتخاب کبک از 5 درصد به 86 درصد افزایش پیدا کرده است.

این تصمیم استان کبک مورد انتقاد قرار گرفته است. در هفته های اخیر حدود 50 درصد گروههای دانشجویی، کارگری و اجتماعی در کبک این تغییرات را مورد انتقاد قرار داده اند و خواهان یک سیستم مهاجرت بزرگ در کبک هستند.

این گروهها خواهان تجدید نظر در مورد زمان مورد نیاز برای تجربه کاری، محرومیت مشاغل کم مهارت، محرومیت براساس مهارت زبان همسر و شش ماه زمان بررسی پرونده ها هستند.

افراد و خانواده هایی که می خواهند از طریق یک برنامه اقتصادی به کبک مهاجرت کنند باید در اولین قدم گواهی انتخاب کبک سی اس کیو را دریافت کنند. این گواهی CSQ سندی است که اداره مهاجرت کبک آن را صادر می کند. کبک مهاجران را براساس معیارهای خاص خود انتخاب می کند، اما نمی تواند به مهاجران ویزای اقامت دائم را بدهد.

مهارت زبان فرانسه برای همسران متقاضیان در برنامه تجربه کبک

در برنامه تجربه کبک همسران متقاضیان باید تسلط کافی به زبان فرانسه داشته باشند.

از تاریخ 22 جولای 2021 برابر 31/4/1400 همسران مهاجرانی که از طریق برنامه تجربه کبک اقدام کرده اند باید تسلط کافی به زبان فرانسه داشته باشند.

همسران این مهاجران باید حداقل نمره 4 را در زبان فرانسه برای مهاجران بزرگسال داشته باشند.

برای انجام این شرط، همسران باید اظهارنامه زبان فرانسه را کامل کرده و آن را باید با یکی از مدارک زیر ارائه دهند:

_ نسخه کامل که نشان دهنده حداقل سه سال تحصیل تمام وقت در زبان فرانسه در سطح متوسطه یا بعد از متوسطه.

_ مدرکی از یک کار حرفه ای مثل پروانه کسب، نسخه نهایی که حداقل سه سال تحصیل یا قبولی آزمون زبان فرانسه در Office québécois de la langue française را نشان دهد.

_ گواهی نتایج آزمون زبان  فرانسه یا مدرک تحصیلی مثل، TEF, TCF, or TEFAQ

_ گواهی که نشان دهنده گذراندن موفقیت آمیز دوره فرانسه در یک موسسه آموزشی شناخته شده است.

یکی از عناصر اصلی برنامه تجربه کبک داشتن حداقل مهارت در زبان فرانسه است. متقاضیان اصلی باید حداقل نمره 7 را در زبان فرانسه در مهارت های شنیدن و صحبت کردن برای مهاجران بزرگسال داشته باشند.

اگر در استان کبک تحصیل یا کار کرده اید، واجد شرایط برنامه تجربه کبک هستید. برنامه تجربه کبک یک برنامه مهاجرتی برای دانشجویان خارجی با مدرک واجد شرایط و برای افرادی که سابقه کاری در کبک دارند، است. مهاجرانی که با موفقیت از طریق این برنامه اقدام می کنند گواهی انتخاب کبک را دریافت می کنند. مهاجران بالقوه ای که معیارهای لازم برای برنامه تجربه کبک را ندارند، واجد شرایط  برنامه نیروی کار ماهر کبک هستند.

تغییرات برنامه تجربه کبک PEQ

برنامه تجربه کبک به دو برنامه تقسیم می شود، یک برنامه برای فارغ التحصیلان و یک برنامه برای نیروی کار خارجی موقت. همسران مهاجران برنامه نیروی کار خارجی که در تاریخ 21 جولای مجوز کاری معتبر داشته باشند، براساس این تغییر لازم نیست شرایط زبان را داشته باشند و در زمان درخواست دانش زبان فرانسه را ارائه دهند.

دولت کبک برنامه تجربه کبک را در سال 2020 اصلاح کرد و نسخه جدیدی از این برنامه در ماه جولای همان سال ایجاد شد. چندین معیار جدید قبلا اجرا شده است، اما شرایط زبان برای همسران متقاضی این برنامه تا ماه جولای 2021 اجرا شد.

برنامه تجربه کبک یک برنامه مهاجرتی برای اقامت دائم سریع نیروی کار موقت خارجی و دانشجویان بین المللی که در کبک اقامت دارند، است. از طریق این برنامه کبک افرادی که به زبان فرانسه تسلط دارند و در استان کبک بوده و به خوبی در این استان سازگار شده اند را انتخاب می کند. برنامه تجربه کبک اجازه صدور گواهی انتخاب کبک برای اقامت دائم کانادا را می دهد.

تعداد زیادی از مهاجرانی که از گروه نیروی کار ماهر کبک انتخاب می شوند، از طریق برنامه تجربه کبک اقدام می کنند.

اولین قدم برای مهاجرانی که می خواهند به کبک مهاجرت کنند دریافت گواهی انتخاب کبک است. این گواهی را وزارت مهاجرت کبک صادر می کند. با این گواهی متقاضی می تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند. کبک مهاجران را براساس معیارهای خاص خود انتخاب می کند ولی نمی تواند به مهاجران ویزای اقامت دائم کانادا را بدهد.

کانادا بیشتر از 100 برنامه ورک پرمیت برای مهاجران و کارفرمایان دارد. کانادا برنامه نیروی کار خارجی موقت و برنامه تحرک بین المللی را اجرا می کند. تفاوت بین این دو برنامه در ارزیابی تاثیر بازار کار است.

chat