پرشین اپلای

ورود به چه شهرهایی برای سفر در تعطیلات ۲۲ بهمن ممنوع است؟

ورود به چه شهرهایی برای سفر در 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

شهرهای ممنوع در تعطیلات 22 بهمن

آخر این هفته با تعطیلات پیش رو هستیم و این در حالی است که وضعیت کرونا در شرایط حساسی قرار دارد و منتظر کوچکترین بی‌توجهی است تا دوباره اوج بگیرد. به همین جهت، ایسنا گزارش می‌دهد، پلیس راهور ناجا اواخر هفته گذشته روی دستور ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که تردد خودروهای غیربومی به استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به اضافه شهرهای مشهد، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزیره قشم و کیش تا اطلاع بعدی ممنوع است و متخلفان ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی کرونا، روز شنبه (18 بهمن 99) متاسفانه از خیز این ویروس در بیشتر شهرهای کشور خبر داد و اعلام کرد که ۳۶ شهر در استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، همدان و یزد نارنجی شده و در وضعیت پرخطر قرار گرفته‌اند. به همین دلیل، بر اساس آخرین اعلام قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا که مسئولیتش با وزارت کشور است، اگر پلاک‌های نارنجی در مناطق نارنجی تردد کنند، 500 هزار تومان جریمه می‌شوند.

سیما لاری (سخنگوی وزارت بهداشت)، شهرهای پرخطر و نقاط بحرانی را که تردد در آن‌ها ممنوع است، به تفکیک این‌گونه اعلام کرده است: عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، زواره و اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار و ایوانکی در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه، قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان و هندورابی در هرمزگان، بهار، تویسرکان، رزن و درگزین در همدان و ابرکوه در یزد.

استاندار تهران هم اعلام کرده مجوز سفر در تعطیلات پیش‌ رو (۲۲ بهمن) صادر نخواهد شد و خروج از تهران به مقصد این شهرها ممنوع است. گزارش‌های مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای از ۲۳ دی‌ماه تا دوم بهمن‌ماه که برابر با کاهش منع تردد بین‌شهری و همزمان با یک تعطیلی میان هفته بود، مشخص می‌کند که تهرانی‌ها در کنار شهروندان البرز بیشترین تردد را در میان استان‌های شمالی و هرمزگان داشته‌اند.

استاندار همدان هم با افزایش تعداد شهرهای نارنجی در این استان، اعلام کرد: «ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای نارنجی به سایر شهرها و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی ممنوع است».

استاندار هرمزگان هم با افزایش مسافران در این استان، بیشتر از دو هفته است که ورود خودروهای غیربومی به این استان و به ویژه جزایر قشم و کیش و برپایی چادر مسافرتی در سواحل و بوستان‌ها را ممنوع اعلام کرده، اما همچنان تردد به این استان و برپایی چادر مسافرتی در سواحل مشاهده می‌شود. همراه داشتن تست منفی کرونا، شرط دیگر سفر به استان هرمزگان است، اما بنا بر پیگیری‌های ایسنا، در بیشتر اسکله‌ها و ورودی شهرها، از مسافران به صورت رندوم (تصادفی) این تست درخواست می‌شود.

جانشین و سخنگوی ستاد استانی مدیریت کرونا در هرمزگان هم این هفته برای چندمین بار تاکید کرد که ورود خودروهای پلاک غیربومی به شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، بستک، قشم و جزیره کیش ممنوع است و از خروج خودروهای پلاک بومی از این شهرستان‌ها نیز جلوگیری می‌شود. علاوه بر این، تردد شبانه خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد در شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، بستک و قشم ممنوع است.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد با افزایش مبتلایان، نقاط امن در کشور رو به کاهش است؛ علیرضا رییسی گفته در دو هفته گذشته (همزمان با کاهش محدودیت‌های تردد جاده‌ای)، تعداد شهرهای آبی که به نسبت شهرهای قرمز و نارنجی نقاط امن‌تری به شمار می‌آیند، از ۳۰۶ به ۲۳۴ شهر کاهش یافته است. این ستاد پیش‌تر هشدار داده که اگر در یک و نیم ماه پیش ‌رو وضعیت کشور از نظر پراکندگی و شیوع ویروس کرونا وخیم نشود، می‌توان تعطیلات نوروز کم‌دغدغه‌تری را سپری کرد. معاون گردشگری هم برقراری سفرهای نوروزی را به چگونگی وضعیت یک‌ونیم ماه پیش‌ رو مشروط دانسته است.

chat