پرشین اپلای

کبک پرونده های CAQ ده موسسه آموزشی را به حالت تعلیق درآورد

کبک پرونده های CAQ ده موسسه آم 3 سال قبل
میثم هادی پور میثم هادی پور - کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی

کبک پرونده های CAQ ده موسسه آموزشی را به حالت تعلیق درآورد

وزارت مهاجرت کبک MIFI گواهینامه های جدید پذیرش در کبک CAQ را از دانشجویان 10 موسسه آموزشی تعیین شده DLI از تاریخ 30 دسامبر 2020 نمی پذیرد. لذا پرونده هایCAQ  برای این ده موسسه که توسط وزارت تحصیلات عالی کبک مورد بازرسی قرار می گیرند به حالت تعلیق در می آید.

فرق CSQ با CAQ چیست

این دو مدرک برای اخذ ویزا در استان کبک اهمیت دارد. که توضیحات هر کدام را در ادامه بیان می کنیم:سی اس کیوCertificat de Selection du Quebec -CSQ

سی اس کیو گواهی پذیرش و انتخاب استان کبک است و برای کسانیکه قصد مهاجرت به استان کبک را دارند و توسط اداره مهاجرت کبک قبول شده اند صادر می شود. در برنامه های زیر متقاضی امکان دریافت سی اس کیو  CSQ را دارد:

-    نیروی متخصص کبک یا همان اسکیل ورکر کبک

-    برنامه سرمایه گذاری کبک 

-    برنامه کارآفرینی کبک

-    برنامه خوداشتغالی کبک

-    برنامه پی ای کیو

توجه داشته باشید که طبق قانون دولت کبک کانادا، سی اس کیو CSQ قابل تمدید نیست. اعتبار آن 2 سال است و شما باید در طی این دوسال برای دریافت ویزا به بخش فدرال مراجعه کنید.

سی ای کیوQuébec Acceptance Certificate -CAQ

برای افرادی که قصد تحصیل در کبک را دارند،سی ای کیو CAQ  لازم است و بدون آن امکان تحصیل در کبک را ندارید مگر اینکه دوره تحصیل کمتر از 6ماه یا سی اس کیو داشته باشید. سی ای کیو جز مراحل اولیه در جهت اخذ ویزای تحصیلی برای یکی از دانشگاه ها یا کالج ها مستقر در استان کبک است. با سی ای کیو  CAQ و داشتن پذیرش از موسسه آموزشی مورد تایید دولت کبک، متقاضی می تواند برای ویزا اقدام کند. (به دلیل کرونا در حال حاضر امکان تحصیل حضوری برای بعضی افراد و خانواده های آنها امکانپذیر نیست)

سی ای کیو براساس طول دوره تحصیل صادر می شود و قابل تمدید است.

 کدام کالج ها امکان دریافت CAQ را ندارند

دولت کبک به نحوه ارسال پذیرش برای دانشجویان ده موسسه زیر ک داشته و قصد بازبینی مدارک قبلی و شرایط ارائه پذیرش توسط این ده موسسه را دارد لذا پرونده های ارائه شده قبل از این تاریخ که هنوز در مرحله پردازش هستند، به حالت تعلیق در می آیند. این تصمیم تا 31 مارس 2021 اجرا می شود.

براساس وبسایت وزارت مهاجرت کبک MIFI، دولت 10 موسسه آموزشی زیر بررسی می کند:

_ M  کالج کانادا؛ M College of Canada

_ کالج مدیریت، فناوری و بهداشت ماتریکس؛ Matrix College of Management, Technology and Healthcare

_ کالج INC کانادا؛ Canada College inc.

_ کالج هرزینگ؛ Herzing College (Institute)

_ CDE کالج؛ CDE College

_ کالج فناوری اطلاعات مونترال؛ Montréal College of Information Technology

_ موسسه عالی علوم کامپیوتر ISI؛ Institut supérieur d’informatique

_ کالج Universel  _ پردیس گاتینو؛ Universel College – Gatineau Campus

_ کالج CDI؛ Collège CDI

_ پردیس مونترال Montréal Campus of Cégep de la Gaspésie et des Îles

وزارت مهاجرت کبک MIFI اعلام کرد: این موسسات به علت استراتژی های پذیرش مورد بررسی قرار گرفتند.

متن دولت کبک بدین شرح است: در هفته های اخیر شیوه های مشکوک پذیرش دانشجویان بین المللی در بعضی از موسسات دیده شده. برای ایجاد انسجام برنامه دانشجویان خارجی،  وزارت آموزش عالی کبک دریافت و رسیدگی به پرونده های انتخاب موقت برای تحصیل اتباع خارجی پذیرفته شده یا ثبت نام شده در موسسات آموزشی که مورد بررسی قرار گرفتند، را متوقف کرد.

DLI موسسات آموزشی مورد تایید دولت کبک برای دانشجویان بین المللی هستند، که این دانشجویان واجد شرایط دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی PGWP هستند. از طریق مجوز کار بعد از تحصیلPGWP  دانشجویان بین المللی تجربه کار لازم را بدست آورده، که از این طریق واجد شرایط اقامت دائم کانادا می شوند.

برنامه تجربه کبک و برنامه نیروی متخصص اکسپرس اینتری کانادا و برنامه های مهاجرت نیروی کار ماهر امکان اقامت دائم کانادا را برای دانشجویان بین المللی که مجوز کار بعد از تحصیل  PGWP را دارند، فراهم می کند. کبک نسبت به دیگر استانها و مناطق کانادا از نظر امکان ایجاد موسسات تایید شده وسعت بیشتری دارد. به علت وضعیت خاص کبک بیشتر موسسات خصوصی DLI در کبک هستند.

chat