پرشین اپلای

خوابگاه دانشجویی آلمان

خوابگاه دانشجویی آلمان 3 سال قبل

خوابگاه دانشجویی آلمان

خوابگاه دانشجویی آلمان با عنوان Student Union halls of residence اولین و اقتصادی ترین گزینه سکونتی برای دانشجویان خارجی است. چراکه هزینه اجاره منازل خصوصی یا آپارتمان ها در آلمان بسیار هزینه بر است. علاوه بر این، یافتن یک سرپناه آن هم در بازار املاک آزاد آلمان برای دانشجوی خارجی کاری به غایت سخت و مشکل می باشد. بنابراین، به دانشجویان ایرانی که قصد درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان را دارند توصیه می شود که این کار را سریعا پس از اخذ پذیرش انجام دهند و به زمان های دیگری موکول نکنند. معمولا درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان از طریق وب سایت انجمن دانشجویی Studentenwerk در شهری که قرار است در آنجا به تحصیل بپردازید، انجام می شود.

1.      آیا به دانشجویان ایرانی نیز خوابگاه دانشجویی در آلمان تعلق می گیرد؟

2.      شرایط لازم برای گرفتن خوابگاه دانشجویی در آلمان چیست؟

3.      انواع خوابگاه دانشجویی در کشور آلمان کدامند؟

4.      هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان در آلمان چگونه است؟

اما اقامت در خوابگاه های دانشجویی آلمان قوانین و مقررات خود را دارد. مثلا، دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها دارای یک کمیته خود گردان هستند. این کمیته در واقع نقطه ارتباطی بین اتحادیه دانشجویی و دانشجویان ساکن می باشد. کار این اتحادیه همکاری با عوامل و دست اندرکاران خوابگاه برای سازماندهی فعالیت های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی دانشجویان می باشد. انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان، هزینه ها و نحوه ثبت نام از جمله مواردی است که در ادامه همین مقاله تیم کارشناسی موسسه پرشین اپلای به توضیح کامل آنها می پردازند.

شرایط خوابگاه دانشجویی در آلمان

در آلمان، دو نوع خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویان خارجی قرار دارد. اولین گزینه تحت عنوان خوابگاه دانشجویی آلمان Student Union halls of residence می باشد که در دسترس همه دانشجویان خارجی می باشد. گزینه دوم که کمی گرانتر است همان منازل یا اقامتگاه های خصوصی است. بر طبق گزارش انجمن دانشجویی آلمان Deutsches Studentenwerk فقط 10% از جمعیت دانشجویان آلمانی و 40% از دانشجویان خارجی از خوابگاه های دانشجویی آلمان استفاده می کنند. بنابراین، 29% از دانشجویان در آلمان از آپارتمان های مشترک، 17% به صورت تنهایی در آپارتمان (فلت) و حدود 20% هم با یک شریک یا پارنتر زندگی می کنند.

اما همین گزارش تاکید می کند که هنوز 60% جمعیت دانشجویان خارجی از جمله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در منازل خصوصی زندگی می کنند. واقعیت گویای این مطلب است که تعداد خوابگاه های آلمانی در برابر درخواست های فراوان دانشجویان محدود است. به همین دلیل است که انجمن دانشجویی آلمان به دولت این کشور پیشنهاد ساخت خوابگاه دانشجویی برای حداقل 45000 دانشجو را ارائه می کند. همچنین لازم است بدانید که دانشجویان ایرانی در صورتی می توانند صلاحیت لازم برای درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان را کسب نمایند که تاییدیه پذیرش خود را از دانشگاه آلمانی اخذ کرده باشند.

نحوه یافتن خوابگاه دانشجویی در آلمان

یافتن محل اقامت برای افرادی که هنوز به آلمان مسافرت نکرده اند، مسلما کار چالش بر انگیزی است. این مشکل تا زمانی به قوت خود باقی می ماند که دانشجویان بتوانند شخصا به آلمان آمده و گزینه های خودشان برای انتخاب منزل شخصی را بررسی کنند. البته این امر شامل موارد درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان نمی باشد. چراکه درخواست خوابگاه در آلمان به صورت کاملا آنلاین انجام می شود. اما توصیه می شود که این کار نیز درست پس از اخذ پذیرش تحصیلی صورت گیرد.

اما دانشجویانی که به هر ترتیبی نتوانسته اند خوابگاه دانشجویی در آلمان برای خود رزرو نمایند، حتما باید مواردی را مدنظرشان قرار دهند. اولا با وجود تعداد زیادی آپارتمان خصوصی جهت اجاره در آلمان، ممکن است امکانات و وسایل آسایشی و رفاهی آنها متفاوت باشد. ثانیا اطلاع از شرایط آن ملک همانند دوری و نزدیکی به دانشگاه، مجاورت با تسهیلات و خدمات شهری و ملاحظات حقوقی قبل از عقد قرارداد اجاره الزامی است. بنابراین حتما دانشجویان شخصا با مالک آپارتمان درباره تمامی جزئیات مربوط به شرایط قرارداد اجاره قبل از امضاء آن دیدار کنند. اما به عنوان دانشجوی خارجی در طی روزهای نخست، شما می توانید تا تعیین تکلیف محل اقامت خود در هتل های ارزان، مسافرخانه، پانسیون ها یا مهمانخانه ها و نیز B&B شخصی (اتاق های شخصی افرادی که از کلمه Privatzimmer (به معنای اتاق خصوصی) در اینترنت تبلیغ می کنند) اقامت گزینید.

هزینه خوابگاه دانشجویی آلمان

با استناد به آمارهای رسمی و موثق دولت آلمان، دانشجویان خارجی در آلمان سوا از هزینه زندگی خود ملزم به پرداخت ماهیانه حدود €298 (یورو) بابت اجاره خوابگاه خود می باشند. اما صرفا محض اطلاع شما می رساند که مطابق گزارش سایت رسمی تحصیل در آلمان Study-in-germany.de، هزینه زندگی در آلمان 2019 حدود €850 (یورو) می باشد. هزینه ای که به مراتب پایین تر از دیگر رقبای اروپایی هم پایه می باشد. این هزینه ها مشتمل بر خرج و مخارج غذا، منزل، لباس و فعالیت های فرهنگی می باشد.

لازم است بدانید که فقط 40% از دانشجویان خارجی موفق به گرفتن خوابگاه دانشجویی آلمان می شوند و مابقی آنها مجبور به اجاره آپارتمان های خصوصی می شوند. مشخصا هزینه خوابگاه های دانشجویی (ماهانه حدود €298 (یورو)) به مراتب ارزانتر از اجاره آپارتمان در آلمان (ماهانه حدود €631 (یورو)) در می آید. لازم است بدانید که اجاره آپارتمان در شهرهایی مثل مونیخ (Munich)، فرانکفورت (Frankfurt)، ماین (Maine)، کلن (Cologne) وهامبورگ (Hamburg) در مقایسه با نقاط دیگر آلمان گرانتر است. اما هزینه اجاره ماهانه آپارتمان در آلمان 2019 بدین قرار است:

آپارتمان (یک خواب) در مرکز شهر: حدود €723.14 (یورو) در ماه

آپارتمان (یک خواب) در حومه شهر: حدود €539.65 (یورو) در ماه

انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، خوابگاه دانشجویی آلمان یا Student halls of residence گزینه بسیار مطلوب و اقتصادی اما در تعداد محدود می باشد. دانشجویان سال اول و دانشجویان خارجی بیشترین متقاضیان خوابگاه های دانشجویی در آلمان را تشکیل می دهند. علاوه بر جذابیت هزینه ای این خوابگاه ها، دانشجویان خارجی به خاطر فرصت معاشرت با دانشجویان فرهنگ های مختلف این خوابگاه ها را انتخاب می کنند. معمولا این خوابگاه ها نیز نزدیک پردیس دانشگاهی آلمان نیز می باشد و از این نظر هم یک نوع امتیاز ایده آلی محسوب می شود. اما این خوابگاه ها هم در آلمان انواع مختلفی دارند. پس نوع خوابگاه دانشجویی آلمان مشابه نیست و از لحاظ مساحت و امکانات متفاوت از هم است. گزینه های خوابگاهی در آلمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1.      تک اتاق ها

2.      آپارتمان مشترک

3.      آپارتمان مجردی

4.      آپارتمان متاهلی

5.      خانوار تک والدینی

6.      خانه یا اتاق مجردی

نحوه درخواست خوابگاه در آلمان

فرآیند درخواست خوابگاه دانشجویی پس از اخذ پذیرش دانشجو و گرفتن نامه تایید از دانشگاه آلمانی شروع می شود. دانشجویان از طریق وب سایت انجمن دانشجویی (Deutsches Studentenwerk) مثلا انجمن دانشجویی دانشگاه مونیخ (Studentenwerk Munchen) و با پرداخت شهریه مستقیم ماهانه (direct debit) با طی مراحل زیر اقدام می نمایند:

فرآیند درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان 2019

مرحله 1 تحویل درخواست آنلاین در وب سایت انجمن دانشجویی شهر خاص در آلمان

مرحله 2 دریافت ایمیل نشان دهنده داده های متقاضی و مهلت برای تحویل تاییدیه پذیرش

مرحله 3 تحویل تاییدیه پذیرش بوسیله متقاضی در مهلت مقرر

مرحله 4 دریافت ایمیل همراه با گزارش اولیه درباره انتظار 4 الی 8 هفته جهت اخذ پیشنهاد خوابگاه

مرحله 5 دریافت ایمیل پیشنهاد خوابگاه (Festanschreiben) به ضمیمه مهلت مقرر جهت پاسخ به مجوز پرداخت هزینه اجاره

انواع اقامتگاه خصوصی در آلمان برای دانشجویان

درست است که خوابگاه دانشجویی آلمان گزینه بسیار مطلوبی برای دانشجویان خارجی محسوب می شود. اما شامل حال همه دانشجویان مخصوصا دانشجویان سال بالایی نمی باشد. بخش زیادی از کل دانشجویان خارجی در آلمان مجبور به زندگی در منازل و آپارتمان ها هستند. اما این نوع اقامتگاه ها نیز دارای امتیازات بخصوصی است. از جمله امتیازات این نوع اقامتگاهها شامل محرمانگی بیشتر و قوانین و محدودیت های کمتر اما عیب اصلی آن سطح پایین تر معاشرت دانشجویی است. انواع اقامتگاه خصوصی شامل آپارتمان یک نفره و آپارتمان مشترک یا Flatshare می باشد که در آلمانی Wohngemeinschaf گفته می شود.

برای جستجوی آپارتمان خصوصی، شما باید تبلیغات آپارتمان های دانشجویی موجود را در روزنامه ها و مجلات دانشجویی و یا روزنامه های محلی جستجو نمائید. معمولا در آلمان، روزنامه های محلی تبلیغات آپارتمان های خصوصی را چهارشنبه ها و پنج شنبه ها منتشر می کنند. اجاره آپارتمان در آلمان معمولا شامل پرداخت ودیعه (رهن) حداقل 3 ماهه به مالک آپارتمان می باشد. یکی از آسانترین روش ها برای غلبه بر چالش رهن در آلمان، خرید بیمه رهن می باشد. اما اجاره ماهیانه در آلمان به دو بخش تقسیم می شود:

بخش اول موسوم به kaltmiete: اجاره اصلی بدون هزینه های دیگر

بخش دوم موسوم به warmmiete: همراه با کل هزینه های شامله در قیمت اجاره نهایی

امتیازات تحصیل در دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان بالاتر از استانداردهای آموزش عالی اروپا و جهان می باشند. دانشجویان ایرانی معمولا دانشگاه های آلمانی را به خاطر کیفیت تحصیلی، کسب مهارت حرفه ای برای ورود به بازار کار، استاندارد بالای زندگی و از همه مهمتر محیط امن و آکادمیک نسبت به دانشگاه های دیگر اروپایی ترجیح می دهند. با این شرح جامع، می توان چنین نتیجه گرفت که تحصیل در آلمان مزایا و امتیازات مختلفی همانند تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا با امکانات و تسهیلات فراوان، اخذ اقامت اروپایی از طریق دریافت بلو کارت آلمان، کار در آلمان و … را در پی دارد. وکلا و کارشناسان ما در موسسه پرشین اپلای آماده اند تا با بررسی شرایط کلی متقاضی اخذ ویزای کار آلمان را برای آن ها تضمین کنند.

سوالات پر تکرار در خصوص خوابگاه دانشجویی آلمان

افرادی که تمایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان دارند سوالاتی را در خصوص خوابگاه های این کشور مطرح می نمایند که عبارتند از:

شرایط خوابگاه دانشجویی آلمان چیست؟ در آلمان، دو نوع خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویان خارجی قرار دارد. اولین گزینه تحت عنوان Student Union halls of residence می باشد که در دسترس همه دانشجویان خارجی می باشد. گزینه دوم که کمی گرانتر است همان منازل یا اقامتگاه های خصوصی است.

نحوه یافتن خوابگاه دانشجویی در آلمان چگونه است؟ یافتن محل اقامت برای افرادی که هنوز به آلمان مسافرت نکرده اند، مسلما کار چالش بر انگیزی است. این مشکل تا زمانی به قوت خود باقی می ماند که دانشجویان بتوانند شخصا به آلمان آمده و گزینه های خودشان برای انتخاب منزل شخصی را بررسی کنند. البته این امر شامل موارد درخواست خوابگاه دانشجویی آلمان نمی باشد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان چقدر می باشد؟ با استناد به آمارهای رسمی و موثق دولت آلمان، دانشجویان خارجی در آلمان جدا از هزینه زندگی خود ملزم به پرداخت ماهیانه حدود €298 (یورو) بابت اجاره خوابگاه خود می باشند.

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی چگونه است؟ خوابگاه دانشجویی دارای 4 مرحله است که به طور خلاصه دارای اقداماتی مانند درخواست آنلاین، دریافت ایمیل تاییدیه، تحویل به متقاضی در محل مقرر و پرداخت هزینه می باشد.

چگونه می توان در آلمان آپارتمان اجاره کرد؟ برای جستجوی آپارتمان خصوصی، شما باید تبلیغات آپارتمان های دانشجویی موجود را در روزنامه ها و مجلات دانشجویی و یا روزنامه های محلی مطالعه نمائید.

همین حالا از اینجا برای تعیین وقت مشاوره اقدام کنید


همین حالا میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید

واتساپ message تلگرام send تماس call


chat