پرشین اپلای

مهندسی شیمی


معرفی رشته مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی شاخه ای از علوم مهندسی است که با طراحی، ساخت و بهره برداری از فرآیندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی سر و کار دارد.

در حقیقت مهندسی شیمی را علم استفاده از موازنه جرم، موازنه انرژی، موازنه حرکت برای طراحی و کنترل فرآیندهای شیمیایی دانست.

توانایی هایی که یک مهندس شیمی باید داشته باشد عبارتند از:

1-  طراحی و اجرای فرآیندهای شیمیایی برای تبدیل مواد اولیه به مواد مورد نظر

2-  برنامه ریزی و سازماندهی

3-  مهارت در تحلیل و حل مساله

4-  مدیریت پروژه ها

5-  کار تیمی

هدف اصلی این رشته استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات است.

گرایش های این رشته عبارتند از:

مهندسی فرآیند، صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی، بیوتکنولوژی، صنایع نفت و گاز، نانو تکنولوژی

آینده شغلی این رشته

پیش بینی می شود میزان استخدام مهندسی شیمی تا سال ۲۰۲۰ رشد چشم گیری خواهد داشت.

آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، روسیه، ترکیه، آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا از جمله کشورهایی هستند که موقعیت مناسبی برای مهندسین شیمی فراهم کرده اند.

تحصیل شیمی در خارج از کشور

شرایط تحصیل در رشته ی شیمی در کشور های مختلف چیست؟

بازار کار رشته ی شیمی در کشور آمریکا چگونه است؟

برای ادامه ی تحصیل در رشته ی شیمی گرایش داروسازی در قبرس چه شرایطی لازم است؟

معمولا دارای طرفداران زیادی بوده و افراد زیادی از طریق تحصیل شیمی در خارج از کشور اقدام به مهاجرت به کشور های گوناگون می کنند.

تحصیل شیمی در خارج از کشور نیازمند شرایط و ویژگی های خاصی می باشد. افرادی که قصد تحصیل شیمی در خارج از کشور را دارند باید ابتدا شرایط و بازار کار تحصیل شیمی در خارج از کشور را بسنجند.

تحصیل شیمی در آلمان

تحصیل شیمی در خارج از کشور، در کشور آلمان رشته ی شیمی معمولا به زبان آلمانی تدریس می شود اما دانشگاه هایی نیز در سطح کشور آلمان وجود دارد که امکان تحصیل در رشته ی شیمی به زبان انگلیسی را نیز فراهم می کند. این دانشگاه ها شامل اخن، برمن و فرایبورگ می باشند.

لازم به ذکر است که تحصیل شیمی در این دانشگاه ها فقط در مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد.

همچنین شما برای تحصیل شیمی در آلمان می بایست دارای مدرک دیپلم ایران باشید اما در صورتی که مدرک شما از کشور دیگری نیز اخذ شده باشد، مشکلی ندارد. شاخه های تحصیلی در این رشته در آلمان شامل شیمی محض، شیمی معدنی و فیزیک شیمیایی و سایر شاخه های این رشته می باشد.

شرایط کاری هم زمان با تحصیل در این کشور به گونه ای است که شما می توانید با صحبت با یک کار فرما به راحتی مدت زمانی را مشغول به کار شده و ۹ تا ۱۰ یورو برای  هر ساعت دریافت نمایید.

تحصیل شیمی در آمریکا

تحصیل شیمی در خارج از کشور در آمریکا بسیار رقابت پذیر است. شما می بایست دارای سابقه تحصیلی بسیار عالی بوده تا بتوانید در این رشته مشغول به کار شوید. در برخی مشاغل همچنین شما باید مدرک دکتری را نیز ارائه نمایید.

در این رشته باید دارای مدرک تافل یا ایلتس باشید و به علاوه در آزمون جی آر ای (GRE) نیز شرکت نمایید. در مقطع دکترای شیمی در آمریکا نیز می توانید موفق به دریافت کمک هزینه های تحصیلی طبق شرایطی خاص شوید.

بازار کار در کشور آمریکا نیز در این رشته بسیار عالی می باشد و فارغ التحصیلان می توانند در ۹۰ هزار شغل در این کشور مشغول به کار شوند. ۱۸ در صد از شیمی دان ها در رشته ی دارو سازی، ۱۱ در صد در آزمایشگاه ها و ۵ در صد در مشاغل آموزشی مشغول می باشند. میانگین درآمد یک شیمی دان در این کشور در حدود ۶۸٫۳۲۰ دلار در طول سال است و بالاترین درامد ها در حدد ۱۱۶٫۱۳۰ دلار می باشد.

ادامه تحصیل شیمی گرایش داروسازی در قبرس

تحصیل شیمی در خارج از کشور، تحصیل شیمی در کشور قبرس بسیار پر طرفدار می باشد. یکی از گرایش های شیمی که از پر درآمد ترین گرایش های این رشته نیز می باشد، داروسازی است. دارو سازی در کشور قبرس در مقطع کارشناسی ۵ سال و در دکتری ۶ سال به طول می انجامد. فارغ التحصیلان دارو سازی در کشور قبرس می توانند در کشور های ترکیه و اروپا نیز مشغول به کار شوند.

مدارک مورد نیاز در این رشته در قبرس مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی با معدل بالای ۱۸٫۵ می باشد. تحصیل داروسازی در دانشگاه های قبرس با شهریه ی ۷۷۰۵ دلار می باشد.

شهریه شیمی در خارج از کشور

رشته ی شیمی، فیزیک و زیست شناسی از رشته های بسیار جامع در جهان می باشند. تحصیل در رشته ی شیمی دارای گرایش های مختلفی می باشد.

تعدادی از گرایش های این رشته از جمله گرایش داروسازی، علم مواد و یا سایر گرایش ها دارای درآمد بالایی است و جدا از هزینه های تحصیلی تقریبا زیادی که داراست آینده ی شغلی عالی دارد.

شما می توانید در این رشته در گرایش هایی همچون شیمی دارویی، زیست شیمی و مهندسی شیمی تحصیل کنید. اما تحصیل در رشته ی شیمی در خارج از کشور دارای هزینه های متوسط رو به بالایی است که برای تحصیل در هر کشوری می بایست آن ها را دانسته و با برنامه ریزی پیش بروید.

شهریه رشته ی شیمی در ایتالیا

به طور کلی شهریه دانشگاه در رشته های مهندسی شیمی در ایتالیا در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می باشد. البته تحصیل در رشته ی شیمی در دانشگاه های دولتی ایتالیا هزینه های کمتری را دارا می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک تورین در ایتالیا به عنوان یک دانشگاه معتبر در زمینه ی شیمی معروف می باشد. این دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار است. شهریه ی تحصیلی در این دانشگاه در رشته ی شیمی در حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می باشد. این شهریه در این دانشگاه قابل قسط بندی می باشد.

دانشگاه ساپینزا رم از دانشگاه های معتبر دیگر در زمینه ی شیمی با شهریه ای در حدود ۲۸۲۱ یورو در طول سال می باشد. که شما می توانید به صورت ۲ قسط پرداخت نمایید.

شهریه رشته ی شیمی در دانشگاه های کره ی جنوبی

تحصیل مهندسی فیزیک و شیمی در کره ی جنوبی دارای مزیت های زیادی می باشد. این کشور در زمینه ی فیزیک دانشگاه های معتبری را دارا می باشد.

برای تحصیل شیمی در دانشگاه های دولتی کشور کره ی جنوبی در مقطع کارشناسی می بایست در حدود ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار شهریه پرداخت کنید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته در دانشگاه های دولتی شهریه پرداختی در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار می باشد.

در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی در رشته ی شیمی در این کشور شهریه ی پرداختی در مقطع کارشناسی در حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می باشد.

علاوه بر این هزینه ی زندگی دانشجویی در این کشور در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد.

شهریه تحصیل شیمی در دانشگاههای ترکیه

برای تحصیل در رشته ی فیزیک و یا مهندسی شیمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار لیر برای هر سال می بایست پرداخت شود. مبلغ شهریه در دانشگاه های نیمه خصوصی ترکیه در این رشته معمولا کمتر می باشد و در حدود ۱۰ هزار لیر است.

دانشگاه دولتی آنکارا یک دانشگاه معتبر در زمینه ی مهندسی شیمی می باشد که برای دوره های کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در حدود ۱۳۵۹ لیر شهریه دریافت می کند.  البته این میزان شهریه در هر سال ممکن است تغییر جزعی را دارا باشد.

بورسیه شیمی در خارج از کشور

تحصیل در این رشته می تواند بسیار پر درآمد و همچنین پر هزینه باشد معمولا افرادی که در این رشته در گرایش مهندسی و یا مهندسی مواد شیمی و سایر گرایش های آن تحصیل می کنند، به دنبال ادامه تحصیل در کشوری کم هزینه بوده که دارای بورسیه تحصیلی نیز باشد. بورسیه تحصیلی شیمی در کشور های مختلف دارای شرایط خاصی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بورسیه تحصیلی شیمی در استرالیا

بورسیه ی تحصیلی شیمی در کشور استرالیا معمولا به افرادی که در مقطع فوق لیسانس تحصیل می کنند ارائه می شود. این بورسیه برای دانشجویان در رشته ی مهندسی شیمی در گرایش های شیمی عالی و یا شیمی دارویی معمولا ارائه می شود.

برای دریافت بورسیه شیمی در دانشگاه های استرالیا مهم تر از همه، موضوع زبان می باشد که فرد باید دارای مدرک زبان بوده و تسلط کافی داشته باشد. بورسیه شیمی در کشور استرالیا با مبلغی در حدود ۲۶۶۸۲ دلار به صورت سالانه و برای دوره های تمام وقت می باشد.

بورسیه ی تحصیلی شیمی در این کشور، ۳ سال اعتبار دارد و بعد از آن شما می توانید یک شش ماه دیگر، آن را تمدید نمایید. این بورسیه تحصیلی که به دانشجویان ارشد و دکتری داده می شود برای دانشجویان داخلی و بین المللی یکسان است و بر حسب شایستگی دانشجو علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و دیگر کمک هزینه های تحصیلی را در بر می گیرد.

بورسیه تحصیلی شیمی در هلند

برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند در رشته ی شیمی، باید فرد دارای شرایط تحصیلی خاصی باشد. متقاضی می بایست دارای تابعیت ایرانی باشد، فرد می بایست دارای مدرک تحصیلی معتبر باشد، علاوه بر این ها دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند و دارا بودن مدرک زبان انگلیسی نیز در زمینه ی اخذ بورسیه بسیار مهم می باشد.

بورسیه شیمی در هلند علاوه بر دریافت شهریه دانشجویی، کمک هزینه ای برای زندگی نیز به دانشجو ارائه می دهد. برای دریافت بورسیه تحصیلی هلند فرد باید دارای مدارکی از قبیل پاسپورت، انگیزه نامه، ترجمه ی مدارک تحصیلی، توصیه نامه، مدرک زبان و روزمه تحصیلی باشد.

شهریه دانشگاه های کشور هلند در این رشته به طور معمول حدود ده هزار یورو می باشد اما در صورت دریافت بورسیه این هزینه به حدود ۲ هزار یورو کاهش پیدا می کند. یعنی شما با گرفتن بورسیه، مبلغی برابر با شهریه دانشجویان هلندی پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی شیمی در روسیه

تحصیل در رشته ی شیمی در کشور روسیه اخیرا مورد توجه بسیاری از افراد در این رشته قرار گرفته است. چرا که تحصیل شیمی و یا گرایش های ان در این کشور از اعتبار بالایی برخوردار بوده و امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی را به راحتی فراهم می کند.

برای دریافت بورسیه شیمی روسیه شما با داشتن مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم می توانید آن را کسب کنید. علاوه بر این شما باید برای دریافت بورسیه پذیرش دانشگاهی را کسب نمایید که این امر بدون مدرک زبان ممکن نیست. که البته به طور معمول دریافت بورسیه های تحصیلی در مقاطع تکمیلی یعنی ارشد و دکتری بسیر آسان تر دست می دهد.

بورسیه شیمی در ایتالیا

با دارا بودن شرایط و مدارکی که در ادامه متن گفته شده، می توانید بورسیه ایتالیا را کسب کنید. شرایط لازم برای دریافت بورسیه حداکثر سن ۳۰ سال، ارائه ی مدرک تحصیلی، گواهی وضعیت مالی نامناسب و ویزای تحصیلی. سایر مدارک لازم برای دریافت بورسیه شیمی ایتالیا شامل: ترجمه ی مدارک شناسایی خود و سرپرست، فیش حقوقی، گواهی تبدیل یوروی ترجمه شده و اجاره خانه ی منزل می باشد.