پرشین اپلای

مهندسی صنایع


مهندسی صنایع در خارج از کشور

مهندسی صنایع شاخه ای از علم مهندسی است که با استفاده از علوم ریاضی، اقتصاد و مدیریت، در پی بهبود سیستم های تولیدی، سازمان ها و فرآیندها است.

علم مهندسی صنایع اولین بار توسط فدریک تیلور بصورت دانشگاهی و علمی بکار برده شد.

مهندسی صنایع در خارج از کشور این رشته ابتدا به عنوان شاخه ای از مهند سی مکانیک بوده است تا اینکه دانشگاه پنسیلوانیا اولین دپارتمان مهندسی صنایع را تاسیس نمود و این رشته را مستقل کرد.

امروزه دانشجویان زیادی مشغول به تحصیل در رشته ی مهندسی صنایع در خارج از کشور می باشند، کشورهای زیادی در تمام دنیا این رشته را در مراکز دانشگاهی خود ارائه می دهند و اما در عین حال تحصیل در این رشته در کشور آمریکا و کانادا و اسپانیا و آلمان به صورت تخصصی و بسیار قدرتمند از لحاظ علمی مورد آموزش قرار می گیرد.

مهندسی صنایع در آمریکا

در رابطه با مهندسی صنایع در خارج از کشور، بزرگترین انجمن مهندسی صنایع در آمریکا قرار گرفته است و در رده های بعد آزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاه پوردو در همین رشته، مرکز تحقیقات دانشگاه کلمبی و MIT، مرکز تحقیقات مهندسی صنایع دانشگاه بوفالو، مرکز تحقیقات دانشگاه Arkansas ، از مهمترین مراکز پژوهشی مهندسی صنایع در خارج از کشور موجود در آمریکا می باشند.

فازغ التحصیلان این رشته در آمریکا به دلیل تخصصی که در تمام صنایع پیدا می کنند، در هر کدام از صنایعی که مایل باشند می توانند مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان این رشته طبق آخرین آمار در آمریکا ۲۰۳۰۰۰ شغل را به خود اختصاص داده اند و از درآمد بالایی برخوردارند. در میان آن ها مهندسین صنایع خودرو سازی یشترین درآمد را دارند.

مهندسی صنایع در اسپانیا

این گرایش از مهندسی یکی از سخت ترین مهندسی ها در اسپانیا است که ترکیبی از رشته ی مکانیک و برق می باشد. برای ادامه ی تحصیل در این رشته بر خلاف ایران، دروسی مانند کنترل کیفیت، اقتصاد مهندسی ، مهندسی پروژه و … تدریس نمی شوند. رشته ی مهندسی صنایع در اسپانیا، به شدت رشته ای تحت تاثیر مکانیک بوده و دروس پایه ای آن را دروس ریاضیات و فیزیک رشته مهندسی مکانیک تشکیل می دهند.

دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی صنایع در خارج از کشور، در کشور اسپانیا ، چنانچه در درسی نمره قبولی کسب نکنند ، دیگر این درس برایشان ارائه نشده و باید دوباره آن را در ماه سپتامبر یا ژوئن امتحان بدهند. اما بعد از فارغ التحصیلی در این رشته می توانند از لحاظ دست یابی به شغل پردرامد آسوده خاطر باشند.

مهندسی صنایع در کانادا

افراد خواهان ادامه ی تحصیل در رشته ی مهندسی صنایع در خارج از کشور، که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، می توانند در دانشگاه پلی تکنیک مونترال برای دوره ی کارشناسی، دانشگاه ویندزور برای دوره ی کارشناسی، دانشگاه تورنتو برای دوره ی تحصیلات تکمیلی و کارشناسی، دانشگاه رابرشون برای تمام دوره ها، دانشگاه دالهاوزی برای دوره ی تحصیلات تکمیلی، دانشگاه کنکوردیا برای دوره ی تحصیلات تکمیلی، دانشگاه رجینا برای تحصیلات تکمیلی، بهترین آموزش ها را در آن کشور دریافت نمایند.

برای تحصیل در این رشته در کشور کانادا ۲۱ دوره در کارشناسی و ۱۴ دوره در مقطع ارشد ارائه می شود. دانشجویانی که برای تحصیل در دوره ی لیسانس این رشته در کانادا داوطبند باید در دروس حسابان، ریاضی، و فیزیک، مثلثات و … تبحر زیادی داشته باشند.

دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته در کشور مذکور، شامل کارشناسی ارشد علوم کاربردی، ارشد مهندسی و دکتری می شود. دانشجویانی که با مدارک تحصیلات تکمیلی در رشته ی مهندسی صنایع فارغ التحصیل می شوند، می توانند در دانشگاه و کالج های کانادا به تدریس مشغول شده و در طرح های تحقیقاتی مشارکت کنند.

شهریه مهندسی صنایع در خارج از کشور

شهریه دانشگاههای مختلف در سراسر جهان در رشته ی مهندسی صنایع چگونه است؟

شهریه تحصیل در مهندسی صنایع در دانشگاههای برتر در خارج از کشور چقدر است؟

رشته ی مهندسی صنایع یکی از رشته های پر طرفدار و کاربردی در میان رشته های گروه علوم مهندسی می باشد که دانشگاههای کشورهای کانادا، اسپانیا و آمریکا، بهترین آموزش را در این رشته در تمام دنیا ارائه می دهند.

به همین دلیل در ادامه مطلب شهریه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور را در مراکز آموزش عالی این سه کشور مورد بحث و بررسی قرار داده ایم.

شهریه ی مهندسی صنایع در کانادا

برای تحصیل در رشته ی مهندسی صنایع در حدود ۲۱ دوره برای گرایش های مختلف این رشته در دوره ی کارشناسی و ۱۴ دوره برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور کانادا برگزار می شود که از چنان قدرت و کیفیت آموزشی برخوردارند که تحصیل در آن ها در این کشور، شهرت جهانی پیدا کرده است.

مهم ترین بحث بعد از انتخاب دانشگاه های این کشور برای ادامه ی تحصیل، موضوع شهریه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور در مراکز آموزش عالی کانادا می باشد. در همین راستا باید بگوییم که دانشجو باید برای پرداخت حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در سال برای شهریه ی دانشگاه و آموزش در دوره های مختلف این رشته، برنامه ریزی داشته باشد.

دانشگاه تورنتو یکی از برترین دانشگاه ها در رشته ی مهندسی صنایع در این کشور می باشد که هزینه تحصیل در آن در مجموع برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بین ۱۶ تا ۲۰ هزار دلار در سال می باشد.

افزون بر شهریه ی دانشگاه دانشجو باید ماهانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار را برای هزینه ی زندگی در کانادا کنار بگذارد.

شهریه ی مهندسی صنایع در اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از کشورهای معروف در زمینه ی آموزش دوره های مهندسی صنایع می باشد که هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در دانشگاه های مهندسی آن، به خصوص گرایش صنایع روانه ی این کشور می شوند.

بررسی شهریه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور و در دانشگاه های کشور اسپانیا نشان می دهد که شهریه ی دانشگاه های دولتی برای دوره ی لیسانس ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال، در دوره ای سه تا چهار ساله  برای فوق لیسانس ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال  در  دوره ی ۱ تا ۲ ساله تخمین زده می شود.

هزینه ی تحصیل در دوره ی دکتری این کشور معمولا رایگان می باشد و دانشجو فقط ملزم به پرداخت ۵۰۰ یورو در سال به دانشگاه است .

البته کسی که در دانشگاه های خصوص این کشور مشغول به تحصیل شود، باید با تفاوتی فاحش، مبلغی بین ۱۳ تا ۱۸ یورو را برای دوره های مهندسی در نظر بگیرد.

شهریه ی مهندسی صنایع در آمریکا

کشور آمریکا دوره های مختلف رشته های مهندسی را در برترین دانشگاه ها برگزار می کند. یکی از رشته های مورد استقبال  برای تحصیل در این کشور، رشته ی مهندسی صنایع می باشد. دانشجویان برای شهریه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور،  در دانشگاه های آمریکا برای دوره های مختلف باید هزینه هایی به شرح زیر را پرداخت کنند.

دوره ی لیسانس (۳ تا ۴ سال)  ۲۰۰۰۰-۱۶۰۰۰ دلار در سال

دوره ی فوق لیسانس (۱ تا ۲سال) ۲۲۰۰۰-۱۷۰۰۰ دلار در سال

دوره ی دکتری ( ۳سال) ۲۲۰۰۰-۱۷۰۰۰ دلار در سال

هزینه ی مطرح شده به صورت میانگین برای تحصیل در همه ی دانشگاه های دولتی این کشور می باشد.

علاوه بر شهریه ی دانشگاه و هزینه های تحصیلی، دانشجو باید سالانه مبلغ ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار را به نسبت زندگی در ایالت های مختلف این کشور، کنار بگذارد.( کمترین هزینه =شیکاگو و بیشترین هزینه =کالیفرنیا )

بورسیه رشته صنایع در خارج از کشور

 رشته ی مهندسی صنایع یکی از گرایشات مهم در علم مهندسی است که طرفداران زیادی برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، آمریکا، روسیه و نروژ دارد که قطعا دریافت بورسیه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور برای این دانشجویان از اهمیت زیادی برخوردار است.

به همین دلیل در ادامه ی مطلب به بررسی این موضوع در کشورهای نام برده در فوق پرداخته ایم.

بورسیه ی مهندسی صنایع در دانشگاه های کانادا

رشته ی مهندسی صنایع برای ادامه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا دارای جایگاه ویژه ای در میان سایر کشور ها می باشد. دانشجویان این رشته می توانند ضمن برخورداری از آموزش در بهترین دانشگاه های دنیا، مشمول دریافت بورسیه هایی برای تامین هزینه های تحصیلشان در این کشور بشوند از جمله:

بورسیه ی ترودو: این بورسیه هر ساله در دوره ی دکتری به حدود ۱۵ دانشجو در این مقطع پرداخت خواهد شد.

بورسیه ی وزارت خارجه کانادا: وزارت خارجه ی این کشور هر ساله تعداد ۹۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف را تحت حمایت این بورسیه قرار می دهد.

بورس تحصیلی کبک: این بورسیه دانشجویان دارای امتیاز را از پرداخت مالیات های مازاد معاف می کند.

بورس دانشگاه انتاریو: برای تشویق و ترغیب دانشجویان ممتاز در دوره ی تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی شده است.

بورسیه ی مهندسی صنایع در دانشگاه های روسیه

به طور کلی دریافت بورسیه از دانشگاه های کشور روسیه در دو دسته ی:

۱: دانشجویانی که از ابتدا می توانند  مشمول بورسیه باشند؛ که این نوع از بورسیه به مقطع و رشته های خاصی محدود می باشد.

۲: دانشجو بعد از گذراندن دو ترم تحصیلی در دانشگاه های این کشور، می تواند در صورت داشتن معدل بالا اقدام به اخذ این بورسیه کرده و تا مادامی که معدل او بالاست در دو دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد از این بورسیه استفاده کند. دانشجوی دکتری این کشور به صورت خودکار تحت پوشش این بورسیه قرار می گیرد.

دانشجویان رشته ی مهندسی صنایع مشمول دریافت بورسیه ی دوم شده و می توانند برای اخذ آن طبق شرایط بیان شده در تمام دوره ها اقدام کنند.

بورسیه ی مهندسی صنایع در دانشگاه های نروژ

بورسیه ی بنیاد:  Wilhelmsen  برای مدت یک سال در دوره ی کارشناسی ارشد، تمام رشته های مهندسی در نظر گرفته شده است.

کمک های مالی ترمی: در هر ترم به مدت ۱ تا ۳ ماه دانشجو می تواند از این کمک هزینه به عنوان پول جیبی یا تامین هزینه ی مسکن و حمل و نقل و … استفاده کند.

بورسیه ی مهندسی صنایع در دانشگاه های آمریکا

امکان اخذ بورسیه در تمام دوره های دانشگاهی از کشور آمریکا امکان پذیر می باشد، مشروط بر اینکه دانشجویان ایرانی دارای سطح زبان پیشرفته و معدل بالای ۱۶ باشند؛ که هر چه میزان این معدل بیشتر باشد مبلغ دریافتی نیز افزایش می یابد.

داشتن ایده ی علمی مطرح در جهان و پروپزال و مقالات و تحقیقات مختلف و همچنین معدل ۱۴ برای کارشناسی و ۱۵ برای فوق لیسانس، از پیش شرط های تخصیص بورسیه ی مهندسی صنایع در خارج از کشور برای دانشجویان می باشد.